5 důvodů proč jíst řapíkatý celer

v RECEPTY

Řapíkatý celer je méně známý a lehce podceňovaný sourozenec celeru bulvového, který je v našich končinách rozšířenější hlavně jako základ polévek nebo svíčkové. Řapíkatý celer by ve vašem jídelníčku rozhodně neměl chybět. Je skvělý při hubnutí, prospívá trávení a pomáhá diabetikům. Proč ještě byste se jej měli naučit jíst?

 

Je bohatý na vitamíny a minerály

Celer se pyšní spoustou cenných vitamínů a minerálů. Najdeme v něm vápník, draslík i hořčík. Obsahuje také kyselinu listovou a vitamín K, které jsou důležité z hlediska tvorby červených krvinek a pomáhají udržovat správnou srážlivost krve. Vitamín C je zase nezbytný pro silnější imunitu, vitamín A pak pro lepší zrak a také zdravější pleť.

Snižuje hladinu cukru v krvi

Celer je velkým darem pro diabetiky, kterým jeho pravidelnou konzumaci můžeme jen doporučit. S nízkým glykemickým indexem je skvělým pomocníkem při regulaci hladiny krevního cukru.

Je nejlepší volbou pro hubnutí

Řapíkatý celer je nízkokalorický, a to je skvělá zpráva pro všechny, kteří chtějí hubnout nebo si udržet štíhlou linii. Obsahuje vlákninu, která prodlužuje pocit sytosti, což je přesně to, co potřebujete, aby vás neustále nehonila mlsná. Hodí se do jídelníčku třeba při lowcarb dietě, kam patří právě zelenina s nízkým obsahem sacharidů.

A už jste četli tohle?  Čím osvěžit LETNÍ TABULI? Zkuste "Punčochářovic" melounovou polévku!

Podporuje trávení

Řapíkatý celer má hodně vlákniny, prospěšné pro zdravou funkci střev. Díky antioxidačním a protizánětlivým látkám, které obsahuje, nabízí ochranu téměř celému trávicímu traktu. Pravidelným pitím celerové šťávy prospějete svému zažívání, vyčistíte játra a pomůžete si i od nepříjemného nadýmání nebo pálení žáhy.

Je magickým afrodiziakem

Antioxidanty v řapíkatém celeru pomáhají mužům zdravou cestou zlepšit počet a pohyblivost spermií. Konzumace řapíkatého celeru tak zvyšuje mužskou potenci, podporuje i sexuální chutě.

Pozor!

Pokud máte problém s ledvinami, řapíkatý celer raději vynechte. Obsahuje totiž velké množství oxalátů, tedy látek, které mohou zapříčinit vznik ledvinových kamenů. Opatrně také, pokud jste alergici. Celer, ať už řapíkatý nebo bulvový, je silným alergenem.

 

Při výběru celeru dbejte na to, aby..

..byl svěží a pevný. Na listech a zelených řapících by neměly být hnědé skvrny. Řapíky by vám neměly jít ohnout. Čerstvý řapíkatý celer se totiž při pokusu o ohnutí ihned zlomí. Uchovávejte ho v lednici, ideálně v místech určených pro zeleninu, kde vydrží čerstvý zhruba týden.

 

Řapíkatý celer v jídelníčku

Řapíkatý celer má jednu velkou přednost. Můžete ho zpracovat celý. Každá část celeru má své využití, ať už jako rychlá svačinka k televizi, příloha k hlavnímu chodu nebo základ do omáček. Inspirujte se našimi fit recepty, kde vám ukážeme, jak zpracovat všechny jeho části.

A už jste četli tohle?  SUŠENÉ HOUBY z obchodu? Podle TESTŮ jsou v suchu!

 

Vnější stonky řapíkatého celeru se používají spíše do základu omáček nebo krémových polévek.

Celerová nízkokalorická polévka

Ingredience: řapíkatý celer, cuketa, mrkev, česnek a šalotka podle chuti, např. zeleninová polévka KetoMix, ghí, muškátový oříšek, sůl a pepř, zázvor, kokosové mléko, semínka na ozdobení

Postup: Vnější části celeru nakrájíme na menší kousky a spolu s česnekem a šalotkou orestujeme na jedné lžičce přepuštěného másla. Přidáme další zeleninu nakrájenou na kousky a zalijeme třeba zeleninovou polévkou KetoMix. Nezapomeneme přidat koření, osolit, opepřit a pro výraznější chuť přidáme na plátky nakrájený zázvor. Po změknutí zeleniny můžeme polévku rozmixovat. Následně servírujeme se třemi lžičkami kokosového mléka a ozdobíme semínky.

 

Střední stonky řapíkatého celeru používáme jako běžnou zeleninu – dušenou či blanšírovanou nebo jako vařenou přílohu k hlavnímu chodu.

Losos s celerem a fit salátkem

Ingredience: filet lososa, bylinkový dresink KetoMix, extra panenský olivový olej, řapíkatý celer, sůl, pepř, citron, salát, cherry rajčátka

Postup: Omyjeme filet z lososa, osolíme a opepříme. Filet položíme na kousek pečícího papíru, zakápneme olivovým olejem a dáme do vyhřáté trouby. Pečeme na 180 stupňů po dobu cca 15 minut. Mezitím si připravíme celerovou přílohu. Použijeme světlejší řapíky, které jsou schované pod vnější vrstvou a s pomocí škrabky nebo nože je oloupeme. Tuhá vlákna nevyhazujeme, můžeme je použít například do vývaru. Nakrájíme na kousky a osmahneme na olivovém oleji. Ten zjemní ořechovou chuť celeru a podpoří jeho křupavost. Nakonec smícháme na kousky natrhaný salát s rajčátky, přidáme lžičku bylinkového dresinku KetoMix a lehce pokapeme citronem.

A už jste četli tohle?  MAKRO nabídlo řešení pro zajištění bezpečných vánočních nákupů

 

Vnitřní nejmladší řapíky jsou zbarvené do žluta a mají nejsvěžejší chuť. Nemusíme odstraňovat vlákna a přidáváme nejčastěji do salátů nebo jako čerstvou zeleninu k masu.

Celerové vaničky

Ingredience: řapíkatý celer, odtučněný tvaroh, sůl a pepř, 2 stroužky česneku, proteinové chipsy s příchutí smetany a cibule.

Postup: Vnitřní části celeru ve tvaru vaniček nakrájíme na delší tyčinky a odloupneme lístky. Ty použijeme na konečné dozdobení. V mističce smícháme odtučněný tvaroh, sůl, pepř a rozmačkaný česnek. Tvarohovu pomazánkou pak naplníme řapíkaté vaničky a navrch rozdrobíme proteinové chipsy s příchutí smetany a cibule. Ozdobíme celerovými lístky.