Alchymie USPOŘÁDÁNÍ KUCHYNĚ? Může to být nebe i peklo. Tohle radí ARCHITEKTKA…

v GASTROLIFESTYLE

Zařídit si kuchyň tak, aby se v ní pohodlně vařilo, spotřebiče stály tam, kde je to nejpraktičtější, našel se dostatek místa i pro suroviny a další kuchyňské vychytávky, to si už zaslouží oko odborníka. Jak vidí ideálně uspořádanou kuchyň zkušená architektka bytových interiéru?

Než se pustíte do rekonstrukce nebo modernizace kuchyně, je třeba si pohrát se zónami.  Kolik je jich tak akorát? „Obyčejně se hovoří o trojúhelníku zón v kuchyni, já spíš hovořím o čtyřech zónách. Zóna přípravy jídla, zóna vaření, zóna mytí a zóna úložných prostor. Nejvíce účelné je umístit oblast přípravy jídla mezi varnou desku a dřez, kuchař se tak nachodí nejméně. Ingredience k vaření si obyčejně nanosí ještě před samotnou přípravou,“ míní architektka bytových interiérů Eva Lövenhöferová ze Studia Evalofa.

Výběr spotřebičů

Co se týká spotřebičů, designérka doporučuje vybírat si produkty osvědčených značek. „Je fajn nadefinovat si parametry, které jsou pro vás důležité. U varné desky může jít například o možnost široké plotny na pekáč nebo časovač, u trouby objem, teleskopické výsuvy či možnost vaření v páře. U myčky hlučnost, u dřezu hloubka a u lednice celkový objem nebo typy speciálních poliček. Zkušenosti s jednotlivými typy spotřebičů snadno najdete v hodnocení na internetu. Informace o výhodách a nevýhodách pro vás mohou a nemusí být relevantní, ale určitě vám přinesou jiný pohled,“ uvádí designérka.

A už jste četli tohle?  JÍDLO, které spraví (nejen) PONDĚLNÍ NÁLADU

Úložné prostory

Optimální je ukládat věci do zásuvek všech možných typů. Hlubokých podle výšky jednotlivého vybavení. „Na vysoké lahve olejů, kečupů a octů jsou ideální výsuvy poblíž varné desky. Ráda koncentruji úložné prostory na potraviny do jedné části kuchyně, aby se uživatelé příliš nenaběhali,“ upřesňuje architektka.

Jak si poradit se zásuvkami?

Různé typy zásuvek používáme v maximální možné míře. Do klasických i rohových skříněk, případně i pod dřez k umístění košů na tříděný odpad. „Dokonce jsem použila i zásuvku procházející barovou skříňkou. A to tak, že ze strany kuchyně byly ukládány příbory a ze strany jídelního stolu je majitelé vyndávali. Ve svých realizacích vždy umísťuji zásuvky se dvěma policemi na oleje, octy, hořčice, používám široké zásuvky na hrnce a různé technicky dokonalé zásuvkové systémy do rohových skříněk,“ vyjmenovává odbornice.

Světlo v kuchyni může pomáhat i škodit

Jsou dva typy světel v kuchyni. Světlo na pracovní plochu a světlo dekorativní. V obou případech se nyní využívají LED pásky. Zafrézují se do dna horních skříněk a osvětlí celou pracovní plochu. Nesmíme zapomenout na osvětlení pracovní plochy u oken, řešením jsou třeba LED bodovky v soklíku nad oknem. V případě LED pásek musíme počítat s umístěním napájecího trafa. Vypínat je můžeme klasickým vypínačem, dotykem nebo fotobuňkou.

A už jste četli tohle?  Co dělá v těle rozpustná a co nerozpustná VLÁKNINA. A vůbec – proč ji POTŘEBUJEME jíst?

„LED pásky mají velmi dlouhou životnost. Historicky byly největší problémy s přehříváním trafa, ale už se s tím nesetkávám. Na osvětlení pracovní plochy rozhodně nesmíme zapomínat a nahrazovat ho stropním světlem, protože tím bychom si spíše stínili. Dekorativní světlo prosvětluje horní skříňky s prosklenými dvířky nebo různé poličky,“ doplňuje designérka.

Senioři versus mladí

V čem by měla být kuchyň pro seniory jiná než např. kuchyň mladého manželského páru? „U kuchyní pro seniory si dávám pozor, abych dodržela vhodné výšky pracovní plochy a montáž horních skříněk tak, aby to bylo uživatelům pohodlné. Třeba kuchyňské linky až do stropu nejsou příliš vhodné. Pokud mají uživatelé problém se zády, umísťuji myčku nádobí do vyšších skříněk. Stejně jako se to dělá s horkovzdušnou troubou, aby se uživatelé nemuseli příliš ohýbat. U mladých párů je třeba myslet na budoucí nebo již narozené potomky. Malé děti si rády hrají v kuchyni a měli by mít možnost používat alespoň část kuchyňského vybavení – plastové misky, vařečky nebo kelímky. Moje děti, dokud jsem nepochopila, že si pro některé vybavení potřebují dosáhnout samy, lezly po úchytkách kuchyňské linky do maximálních výšek. V dosahu by tak měl být například i chlebník s rohlíky, aby byla cesta k němu bezpečná. Kuchyňské spotřebiče jsou dnes vybaveny různými pojistkami, ale například mikrovlnka na ohřátí mléka by mohla být v nižší části kuchyně,“ upřesňuje architektka.

A už jste četli tohle?  Skvělý nápad hvězdných ŠÉFKUCHAŘŮ: Michelina si můžete pozvat DOMŮ!

Kuchyně i s barem

Kuchyň si jistě zaslouží i nějaký zajímavý bonus. „Občas umísťuji do kuchyně bar na tvrdý alkohol, barovou část kuchyně lze doplnit i vinotékou. Kuchyně z praktického důvodu navrhuji až do stropu. Odpadá tak nepříjemné čištění horních skříněk od mastného prachu. Výšku pracovní desky v kuchyni přizpůsobuji podle výšky uživatelů. Historických 85 cm je vhodných pouze pro osoby do výšky 170 cm,“ uvádí pro inspiraci Eva Lövenhöferová.

Kam pro inspiraci i radu?

Poradit se s odborníky a prohlédnout si nové trendy z oblasti dekorací, bytových a kuchyňských doplňků již tradičně představí mezinárodní veletrh FOR DECOR & HOME, který se koná v areálu PVA EXPO Praha v Letňanech 5. až 7. září 2019. Spoustu inspirace je možné nasbírat i na podzimním mezinárodním veletrhu nábytku, interiéru a bytových doplňků FOR INTERIOR (10. – 13. 9. 2019) opět ve veletržním areálu PVA EXPO PRAHA v Letňanech. Podrobnosti najdete na www.fordecor.cz a www.forinterior.cz.

Foto: Studio Evalofa