Rádi si pochutnáváte na ananasu? Pak děláte dobře. Toto exotické ovoce je totiž přímo napěchováno minerály, vitaminy a dalšími látkami, které posilují zdraví. Šťavnatý plod je skvělým pomocníkem i při hubnutí, naordinovat si ho můžete na otoky, křečové žíly nebo hemeroidy.
Ananas je ovoce původem z Jižní Ameriky. V současnosti je ale pěstován prakticky všude po celém světě v tropech a teplejších subtropech. Sladké ovoce si díky tomu lze obstarat téměř po celý rok. Obsahuje vitaminy skupiny B, vitamin C, betakaroten, řadu stopových prvků, například hořčík, zinek, železo a mangan. Pravidelná konzumace ananasu tak významně prospívá zdraví. Podporuje trávení, a proto se často využívá v rámci hubnoucích kúr. Ananas také obsahuje spoustu dalších důležitých látek, mezi něž patří i enzym bromelin.
Nedoceněný pomocník
Bromelin je enzym, který štěpí bílkoviny a podporuje tím trávení. Je to i silná protizánětlivá látka, která dokáže zmírnit otoky, bolest a podporuje hojení ran. Využívá se proto jako alternativní doplněk k léčbě křečových žil a hemeroidů. Vědecké výzkumy prokázaly, že působením bromelinu dochází k výraznému snížení otoků a bolestivosti poškozených tkání. Jeho účinky v terapii křečových žil však dosud nejsou podloženy žádným výzkumem. Proto by užívání bromelinu nemělo nahradit klasickou léčbu, která zahrnuje bioflavonoidy, kompresivní punčochy a chirurgickou terapii. Pravidelnou konzumací ananasu však nic nezkazíte, naopak prospějete svému zdraví.
Účinky na zdraví stojí za to
V Jižní Americe se ananas původně používal pro zmírnění zažívacích obtíží. Bromelin má ovšem řadu dalších účinků, které podporují zdraví. Tento enzym brání přílišnému shlukování krevních destiček, je tedy významnou prevencí kardiovaskulárních chorob. Protože dokáže ředit hledy, používá se jako podpůrná léčba při zánětech horních a dolních cest dýchacích. Potvrzen je i jeho stimulační vliv na přirozenou obranyschopnost organismu a zamezení vzniku zhoubného bujení. Díky jeho schopnosti odvodňovat a odbourávat tuky se hojně využívá při hubnoucích kúrách. Bromelin také chrání střevo před nebezpečnými parazity a bakteriemi. Pomáhá i při léčení kostní a revmatoidní artritidy. Vzhledem k tomu, že urychluje obnovu tkání, lze ho hojně využít i při zraněních ve sportu, včetně pohmožděnin, puchýřů, naražení a vyvrknutí. V lidovém léčitelství se kloktala ananasová šťáva při bolestech v krku, léčil se jí katar, poruchy trávení i bronchitida.
Který plod je ten nej?
Nejlepší je ananas čerstvý. Po otrhání už plody nesládnou a zralý ananas poznáte spolehlivě podle toho, že je v ruce nečekaně těžký, má čerstvé zelené listy a intenzivní sladkou vůni. Konzervovaný ananas ztrácí jen minimum vitaminu C, ničí se ale obsah bromelinu. Pokud máte raději konzervovaný, vybírejte si spíš ovoce naložené ve vlastní šťávě než v sirupu. Standardní porce 80 g ananasu tělu dodá čtvrtinu doporučené denní dávky vitaminu C.