BALENÍ jídla v 21. století: Kdy se plasty HODÍ a kdy ŠKODÍ?

v GASTROLIFESTYLE

Plastové obaly jsou bezesporu potřeba. Jejich nadužívání však nikoli. Jak najít balanc mezi oběma proudy? Trendem se stávají bezobalové prodejny a ekologické nákupy přes internet. Už se taky zamýšlíte nad tím, že je možné se bez igelitové zátěže obejít?

Je pravda, že pro některé potraviny je použití plastového obalu jediným účinným řešením, jak může výrobce zaručit bezpečnost výrobku. Plastový obal navíc umožňuje řadě potravin pobyt v ochranné atmosféře, čím se prodlužuje i jejich trvanlivost, popřípadě efektivně zabraňuje jejich mechanickému poškození. V ochranné atmosféře je tak do jisté míry i naše peněženka, která není nucena vydávat bankovky za stejné potraviny jen proto, že podléhají rychlejší zkáze, a v konečném důsledku i náš čas, protože nemusíme nakupovat denně čerstvé.

Balit se musí, ale ne všechno

Nákup některých potravin si plastový obal rozhodně žádá a jakékoli jiné řešení může být nejen hazard se zdravím, ale paradoxně i neekologické jednání. Na druhou stranu některé používání obalů z plastů i na ty potraviny, které jsou chráněny samy o sobě svým přírodně dokonalým obalem, je absurdní a zcela zbytečné. Jde zejména o kusově balené ovoce a zeleninu.

A už jste četli tohle?  Bylinková MAGIE: Co je dobré mít V KUCHYNI vždy po ruce?

„Povědomí o ekologii je mezi spotřebitelskou veřejností v poslední době stále výraznější, a to je dobře. Začíná nás všechny mnohem více zajímat, co se děje s tím plastovým sáčkem, který skončí v koši poté, co z něj po několika minutách cesty z obchodu domů vyndáme nákup. Recyklace je řešením důsledku, ale ještě důležitější je řešit příčinu a plastový obal prostě nejlépe vůbec nepoužít.  Je mi sympatické, že spousta obchodních řetězců vychází zákazníkům vstříc a umožňuje například k odnosu nákupu použít kartonové krabice, ve kterých zboží přišlo od jejich dodavatelů. Je to typický win-win byznys, protože nejenže to obchodníky nic nestojí, oni naopak ušetří za likvidaci těchto odnesených obalů, které je navíc možné používat opakovaně. Také jsem velmi rád za skvělý nový módní trend, který je patrný čím dál více a vychází naopak přímo od spotřebitelů – balení a odnos nákupu ve vlastních přírodních, mnohokrát použitelných sáčcích a taškách,“ upřesňuje Richard Němec z Biopekárny Zemanka.

Jak nakupovat ekologicky?

Vedle toho, že máme více možností ekologicky smýšlet při samotném nakupování v obchodě, je možné ekologicky nakupovat i na internetu. Je ale třeba vybrat e-shop, kde i zaměstnanci ctí odpovědný přístup. Existuje jich už dost, které vám přivážejí potraviny v recyklovatelných papírových taškách či krabicích, které od vás zároveň i odeberou při další návštěvě. Novinkou online nakupování je i bezobalový prodej.

A už jste četli tohle?  Téměř 25 procent restaurací po karanténě neotevřelo

„Od počátku našeho fungování pečeme v bio kvalitě z produktů ekologického zemědělství, nyní zákazníkům nabízíme i nákup bez plastové zátěže. Díky spolupráci s Kosik.cz si mohou zákazníci koupit naše produkty bez obalu na váhu. Přírodu tak ušetříme od plastových sáčků v řádech desetitisíců,“ připomíná Němec.

Bezobalové prodejny

Pokud chcete přispět k eliminaci plastových obalů, můžete také využít nákupu v bezobalových prodejnách. Principem je, že všechny sypké nebo kusové potraviny si koupíte buď v nádobách, které si sami přinesete, či si zakoupíte speciální látkové a papírové pytlíky, zavírací nádoby nebo voskované ubrousky. Obávat se toho, že vám k váze potravin bude zaúčtována i váha například donesené sklenice, nemusíte, vše je zajištěno vážením vašich obalů při vstupu do prodejny.

Náš tip: Když nechcete zbytečné plasty

  • Nebalte ovoce a zeleninu za každou cenu – zvlášť jsou-li vážené na váze u pokladny
  • Vyvarujte se nákupu nerecyklovatelných láhví s „rukávky“, které nelze recyklovat
  • Třiďte, využívejte možnost bezplatných kontejnerů na plasty
  • Dejte šanci bezobalovému nakupování

Víte, že…

Podle autorizované obalové společnosti EKO-KOM aktivně třídí svůj odpad 73 % lidí. V České republice je k dispozici 400 000 barevných kontejnerů. Ne všechny obaly jsou ale recyklovatelné. Problematické jsou plastové obaly od nápojů, které mají tzv. rukávky. Tyto plastové fólie jsou vyrobeny z PVC. Díky obsaženému chloru nemůže dojít k recyklaci a opětovnému využití. Spotřebitelům se doporučuje před vhozením do kontejneru na plasty rukávek sundat.

A už jste četli tohle?  Bílkoviny ničí nemoci i stres