CEREÁLNÍ vs. CELOZRNNÉ: Taky v tom máte maglajz?

v GASTROLIFESTYLE

Vyznat se v základních pojmech zdravého životního stylu je někdy složitější, než by se na první pohled mohlo zdát. Nejčastěji si prý spotřebitelé pletou pojem cereální a celozrnné.  Jak jste na tom vy? Pokud taky tápete, vsaďte na manuál RESTmistra a hned v tom budete mít jasno!

Celozrnné pečivo je pro lidské tělo zdrojem vlákniny (zhruba 8,5 g ve 100 g; doporučená denní dávka vlákniny je 35 g), která napomáhá peristaltice střev, správnému trávení, dodává tělu vitamíny B6 a E, kyselinu listovou a minerály měď, hořčík, mangan a zinek. Celozrnné pečivo je sytější a má nízký glykemický index (GI).

„Potraviny s nižším GI jednak sacharidy uvolňují pomaleji, čímž nedochází k nadměrnému kolísání hladiny cukru v krvi, a navíc po jejich konzumaci máme větší pocit sytosti. Velmi důležitý aspekt pro udržení tělesné váhy, “ vysvětluje nutriční specialistka ze Světa zdraví Nikola Lesková. Celozrnné pečivo je zdravé, přináší nám mnohonásobně více kvalitních živin, ale mnohdy si jej ve snaze redukce váhy dopřáváme více, než je běžné.

A už jste četli tohle?  Zkuste ROSTLINNÉ PONDĚLÍ, stoletou vychytávku, která VZPRUŽÍ TĚLO a ušetří PŘÍRODU

Pozor, barva může zmást!

Hlavním ukazatelem je barva – mnohdy jdeme do obchodu a sáhneme po první tmavé housce, kterou najdeme v domnění, že právě ona je zdravější. „Nenechte se barvou pečiva zmást,“ varuje nutriční specialistka a dodává: „Někteří výrobci pečivo obarvují ječmenem, karamelem, melasou nebo dalšími barvivy, aby mělo tmavou barvu a spotřebitel tak nabyl dojmu, že se jedná o celozrnný výrobek. Volte proto výrobky, které mají v názvu celozrnné, nikoliv tmavé, multicereální apod.“

Víte že…

  • Celozrnné pečivo – musí obsahovat minimálně 80 % celozrnných mouk z celkové hmotnosti pečiva. Všímejte si tedy složení – pokud je na prvním místě mouka a celozrnná až na dalších pozicích, pak se nejedná o celozrnný výrobek.
  • Vícezrnné pečivo – musí obsahovat minimálně 5 % mouky z jiných obilovin, než je pšenice nebo žito. Pečivo sice může být vícezrnné, ale nemusí být hned zákonitě celozrnné.
  • Cereální pečivo – a teď jsme u toho problematického pojmu – označení cereální není definováno legislativou ČR. „Označení cereální se používá u výrobků, které byly vyrobeny z cereálií – tedy z obilovin. Označuje tak veškeré obilniny a výrobky, jejichž hlavní složkou je jakékoli obilí,“ říká odbornice. To znamená, že cereální může být jakýkoli bílý rohlík nebo houska obarvená melasou. Neskočte prodejcům na tento marketingový trik.