Co jíst a pít, když je venku ABNORMÁLNÍ HIC?

v AKTUÁLNĚ/GASTROLIFESTYLE

Myslíte si, že když venku panují tropy, je lepší přejít na studenou stravu? Omyl! Pokud totiž jíte jen pečivo, uzeniny nebo sýry, můžete si rozhodit trávení a hrozí vám i dehydratace. Co si tedy v parných dnech kromě vody dopřávat?

Nebezpečný úbytek vody v těle hrozí nejen při pobytu na přímém slunci, ale i kvůli špatně zvolené skladbě jídelníčku. „Suchá strava, ke které patří mimo jiné i mléčné výrobky, zapříčiňuje zahuštění krve a výraznou redukci tělních tekutin, což vede k oslabení zažívání a následným trávicím potížím, jako jsou plynatost, nadýmání, křeče,“ potvrzuje nutriční specialista Milan Merva.

Letní strava by proto měla tělo hydratovat. O to se samozřejmě nejvíc stará obyčejná voda, nicméně zhruba 20 procent denního příjmu tekutin pochází z potravin. Odborníci na výživu proto doporučují jíst co nejvíce zeleniny a ovoce – ale nejlépe těch druhů, které právě dozrávají. Ideální na zavlažení i na zchlazení organismu jsou salátová okurka, ledový salát, rajče, ředkvička, celer, paprika, špenát, zelí, cuketa nebo brokolice – obsahují více jak 90 procent vody.

A už jste četli tohle?  Obligátní ANTIOXIDANTY: Co to VLASTNĚ JE a čím prospívají?

K dalším potravinám patří i bílá ředkev, artyčoky, čekanka, hlávkový salát, lilek, květák, čínské zelí, chřest, mangold, paprika, avokádo, žampiony, hrách, fazole mungo, mořské řasy, olivový olej, z masa králík a mořské plody. Z ovoce je v horku nejlepší kyselé jablko, rybíz, jahoda, brusinka, mandarinka, pomeranč, grepy, angrešt, borůvky, hrozny, ananas, citróny, kiwi, žlutý nebo vodní meloun, mango, papája, červený meloun, banán.

Kolik tekutin je tak akorát?

Voda tvoří více jak 60 procent těla, ale mnozí pitní režim šidí.  Dostatek vody přitom zabraňuje přehřátí organismu a chrání nás i před případným úžehem nebo úpalem. „Za běžného počasí by se spotřeba vody měla pohybovat v rozmezí 0,2 až 0,4 l na 10 kg tělesné hmotnosti. Během sportovních aktivit by se mělo pít více, 0,1 až 0,25 l každých 15 až 30 minut.

Nejlepší variantou je čistá voda – kohoutková, kterou máme vždy po ruce nebo slabé přírodní vody bez oxidu uhličitého a vlažný čaj (mátový, zelený, šípkový atd.),“ doporučuje specialista na výživu s tím, že pro doplnění tekutin jsou v menší míře vhodné i mineralizované vody. Jejich konzumace by ovšem neměla přesáhnout 500 ml denně a minerálky by se měly, vzhledem k jejich obsahu, střídat. Pokud si dopřáváte alkohol, pak chladící účinek má šampaňské a bílé víno. Samozřejmě s mírou.