Co jíst U VODY nebo na fesťáku? Je menší zlo LANGOŠ, BURGER nebo SMAŽÁK?

v GASTROLIFESTYLE

U vody mnohdy nic jiného nezbývá než porušit stravovací návyky a zhřešit. Stánky totiž většinou hýří tradiční nabídkou rychlého občerstvení, které vévodí hranolky, hamburgery, smažený sýr či hranolky. Jenže ani v tomto případě se nemusíte „koupat“ v kaloriích. Co doporučují nutriční specialisté?

„Pokud chcete zůstat zdraví a štíhlí, předem si naplánujte, co budete jíst a jaké jídlo si zabalíte s sebou. Nedoporučuji se spoléhat na nabídku majitelů rychlých občerstvení a stánků, protože i když se trend zdravých fast foodů pomalu rozrůstá, stále v nabídce dominují především hot dogy, hranolky, langoše a další,“ tvrdí hlavní nutriční specialistka Monika Bartolomějová ze Světa zdraví.

Půjdete-li s přáteli na koupaliště, není nutné, abyste se drželi striktně zdravého způsobu stravování, ale pamatujte, že čím více odbočíte od svého klasického jídelníčku, tím těžší bude návrat do reality. Hlavní trenérka Kateřina Hollerová z fitness centra pro ženy Contours  k tomu dodává, že je potřeba mít na paměti také to, že nezdravé jídlo nevysportujete: „Přebytek kalorií sice můžete částečně spálit vhodně zvoleným sportem, ale pokud budete baštit celé léto na koupališti smažené hranolky, vaší postavě to neprospěje. Burger běžné velikosti průměrná žena spálí za hodinu běhu nebo hodinu a půl kruhového tréninku.“

A už jste četli tohle?  Když kosa udeří, zahřeje vás TOHLE JÍDLO!

Jaké jídlo na koupáku preferovat?

Většina stánků na koupalištích má v nabídce hamburgery, což je potravina, po které se dá dokonce úspěšně hubnout. Jenže není hamburger jako hamburger. „Hamburger připravený z kvalitního masa, celozrnné housky, s minimem dresingu a dostatečným množstvím zeleniny představuje vcelku plnohodnotný pokrm. Stejně tak domácí hranolky,“ tvrdí nutriční specialistka Monika Bartolomějová.

Ze stánku na koupališti ovšem obvykle dostanete tu méně zdravou variantu – tučné maso, rychlé cukry z bílého pečiva, dresink (cca 970–1250 kJ). Chcete-li si hamburger ze stánku přesto dát, snězte pouze polovinu pečiva, vynechejte dresink a objednejte si porci salátu navíc. Dostatečně se napijte čisté vody. V případě hranolek požádejte o to, aby vám hranolky nesolili, a pokuste se vysát přebytečný tuk z oleje papírovým ubrouskem. Pokuste se nesníst celou porci hranolek, protože 100 g smažených hranolek obsahuje přibližně 1220 kJ. Vynechte kečup a tatarku. Pokud si nedokážete hranolky bez soli a kečupu ani představit, vyměňte je za grilované maso s pečivem, najdete-li tento pokrm v nabídce.

Která z rychlovek je menším zlem?

Hlavním problémem jídel ze stánků na koupalištích je způsob jejich přípravy. Co se týká langoše, jde o skutečnou kalorickou bombu. „Tučné, smažené kynuté těsto à la langoš v lepším případě jen s česnekem, v horším případě s tatarkou a pořádnou dávkou sýra, obsahuje 500–1000 kalorií. Dietnější varianta této pochoutky neexistuje, snad jen omezení přísad, proto bych jej z jídelníčku zcela vypustila,“ radí Monika Bartolomějová. Sýr je možné připravit i ve zdravější variantě, ale bez smažení, což vám ve stánku na koupališti neudělají.

A už jste četli tohle?  Pět dezertů, které dobyly různé kouty světa

„Cokoliv komerčně smaženého je kalorická bomba. Smažený sýr je vysoce kalorický. Obsahuje cca 1047 kcal. Kromě toho při smažení vznikají látky, které ve vysokých koncentracích poškozují nervový systém v těle,“ varuje Bartolomějová. Trenérka Kateřina Hollerová je o něco shovívavější. Podle ní je fajn se občas odreagovat, přestat v hlavě počítat kalorie, uvolnit se a prostě si jídlo vychutnat. „Na množství smažených pokrmů si však dejte pozor. Lepší variantou je burger. A na čím dál více místech lze zakoupit i grilovaný hermelín. Samotný sýr je sice tučný, ale není tam navíc tuk ze smažení ve strouhance. Dejte si ho se zeleninou bez pečiva,“ doporučuje Katka Hollerová.

Hodně pijte, nejlíp obyčejnou vodu

Neslazená voda je k dispozici snad všude a kromě toho, že po ní nepřiberete ani deko, dokážete i nejlépe zahnat žízeň. Vyhněte se slazeným nápojům. Nepodceňujte kalorie v nich obsažené. „Sladké, perlivé nápoje, energetické nápoje, ovocné šťávy nebo pivo můžou mít i 150 kilokalorií. Pozor si dejte i na různé ovocné smoothies, mléčné koktejly a míchané studené kávy, které mohou obsahovat energie ještě mnohem více. Už pouhý půl litr těchto nápojů může obsahovat tolik energie, jako vydatný oběd,“ upozorňuje nutriční specialistka Monika Bartolomějová s tím, že nedoporučuje ani žádný druh alkoholu.