Elixír mládí a ŽIVOTABUDIČ za dvacku? Jděte do kefíru!

v GASTROLIFESTYLE

Utrácíte slušné sumičky za všelijaké multivitaminy nebo superpotraviny typu zelená řasa, chia semínka, mladý ječmen a podobně? K tomu, abyste byli zdraví jako řípa, měli skvělou náladu a vyhlídky dožít se stovky, stačí vypít denně skleničku obyčejného kefíru. Účinky má zázračné a půllitrová dávka stojí do dvacky.

Kefír je díky procesu kvašení plný mikroorganismů, které mají blahodárný vliv na lidské zdraví. Je dokonce potvrzeno, že je mnohem silnějším zdrojem probiotik než například bílý jogurt. Kefírová zrna totiž obsahují asi 30 kmenů bakterií kvasinek a díky tomu je tento nápoj jedinečným probiotickým zdrojem. Jak kefír v těle účinkuje?

Štít proti infekcím

Děsí vás všudypřítomné infekce, například salmonella, e.coli a jiné? Pokud pravidelně pijete kefír, tak se těmto zákeřným vetřelcům pravděpodobně vyhnete. Některá probiotika obsažená v tomto mléčném nápoji totiž umí snížit růst těchto škodlivých bakterií a mají také antibakteriální účinky. Mnohé studie již prokázaly dokonce ochranný vliv probiotických látek v kefíru na rakovinné bujení.

Co vše pomáhá léčit?

Reguluje krevní tlak, posiluje imunitu, zlepšuje onemocnění plic, záněty průdušek, astma. Pozitivně ovlivňuje průběh alergií, vyrážek na pleti i na těle. Má příznivý účinek na srdce, cévy, ledviny, močové cesty, prostatu. Přináší úlevu při bolestech hlavy a migrénách, snižuje výskyt osteoporózy a revmatismu, snižuje hladinu cholesterolu. Blahodárně působí na trávicí systém, žlučník i játra. Zpomaluje proces stárnutí, zvyšuje energii a pocit spokojenosti.

A už jste četli tohle?  Kdy nám ALTERNATIVNÍ JÍDLO škodí a kdy pomáhá...

Vadí vám laktóza? Kefír snesete

Pokud vás trápí intolerance laktózy, která je obsažena v mléčných výrobcích, pak právě pro vás je ideální pít kefír. Bakterie mléčného kvašení, které jsou obsaženy ve fermentovaných mléčných potravinách, mění laktózu na kyselinu mléčnou. Výsledkem je pak to, že například kefír nebo bílý jogurt obsahují menší množství laktózy než běžné mléčné výrobky. Tělo je proto dokáže mnohem lépe strávit.  Na trhu jsou dnes samozřejmě i výrobky bez laktózy, v případě kefíru se k výrobě používá třeba ovocná šťáva nebo kokosová voda.