Exkluzivně pro RESTmistra: Jak se Jarka OBERMAIEROVÁ nechala sbalit na ČÍNSKÉ LEDVINKY a jak vaří své ŠPANĚLÁKY?

v GASTROLIFESTYLE/RECEPTY

O jídle se můžete s herečkou Jarkou Obermaierovou bavit donekonečna. Vaření totiž miluje, ráda si na dobrém žvanci pochutnává a k jejím majstrštykům patří dobroty z české kuchyně – řízečky, plněná husa, králík na smetaně, poctivé koláče, polévky… Na jídlo slyší za všech okolností a někteří její nápadníci si toho byli dobře vědomi. O svůj nejsilnější chuťový zážitek i o recept na svou specialitu se podělila exkluzivně s RESTmistrem.

Herečka Jaroslava Obermaierová vaření zbožňuje, hostí od srdce a nejvíc ji baví, když si všichni pošmáknou a na stole zbudou jen vymetené talíře.  Na dobré jídlo ji prý kdysi sbalil i její dlouholetý přítel Honza.

„Nevěděl jak na mě, a tak vsadil na svoji kuchařskou vášeň a na mou slabost pro dobré jídlo. Pozval mě na čínské ledvinky, v kuchyni to vonělo, jídlo i krásně naservíroval. Ledvinky se mu podařilo nakrájet na jemné vějířky, což je umění, a omáčka hrála nespočtem lahodných chutí. To jsem fakt musela ocenit, Honza byl a vlastně stále je mistr hlavně přes exotickou kuchyni. Moc jsem si tehdy pochutnala a tenhle manévr svůdníka jsem mu zbaštila i s navijákem. Zůstali jsme spolu hezkých pár let, vychoval vlastně i mého syna Járu. Nakonec jsme se sice rozešli, ale dodnes jsme dobří přátelé. Honza už má dávno novou partnerku, ale vždycky, když něco skvělého vaří a ví, že jsem v Praze, tak volá a pozve mě. Já vždycky ochutnám nějakou zajímavou specialitu a zase pádím domů…“

A už jste četli tohle?  V Polabí UŽ RAŠÍ! Jak a proč zpracovat MEDICÍNU dávných Slovanů MEDVĚDÍ ČESNEK?

Recept na Jarčiny „španěláky“

Herečka s oblibou vaří španělské ptáčky, které jí chutnají snad ze všech jídel nejvíce. Recept má z její nejoblíbenější kuchařky, proslulé „Sandtnerky“. „Vařit jsem se učila sama, když jsem si nebyla jistá, tak jsem volala mamince. Hlavní inspirací mi byla velmi populární kuchařská příručka Marie Sandtnerové, kterou dostala maminka ke svatbě. Na českou kuchyni je podle mě nejlepší ze všech!“

Jak na to?

Na přípravu 4 porcí budeme potřebovat:  4 plátky hovězího masa z kýty nebo z roštěné, 4 polévkové lžíce plnotučné hořčice, sůl, mletý černý pepř, 2 polévkové lžíce plnotučné hořčice.

Na náplň do ptáčků: 2 vejce, 2 kyselé okurky nakrájené na 8 pruhů, 4 špalíky uzeného špeku, kolečko větší cibule rozdělené na 4 části

Na omáčku: 1 větší cibuli, 10 kuliček černého pepře, 2 kuličky nového koření, 1 velký bobkový list, 2 čajové lžičky plnotučné hořčice, 30 g hladké mouky, 1 lžička sardelové pasty

Jde to rychle!

Ptáčky se klasicky zabalí, svážou potravinářským provázkem a osmahnou na másle a nakrájené cibulce. Poté se zalijí přiměřeným množstvím vody, přidá se koření a vše se dusí pod pokličkou, dokud není maso měkké. Nakonec se omáčka dochutí, popřípadě zahustí. Jako příloha je nejlepší rýže, ale někomu chutnají i s knedlíkem nebo s hlaďoučkou bramborovou kaší.

A už jste četli tohle?  MED bojuje proti BACILŮM i mdlé kuchyni. Jak ho spojit s FLÁKOTOU nebo se salátem?

Vychytávky : Místo vařených vajec udělá vaječnou omeletu, tu nakrájí na trojúhelníky a položí ji spolu se slaninou a okurkou na plátky masa. Jednak se pak ptáčci dobře balí a jednak se prý vyhne tomu, že pak v omáčce plavou kousky vařených vajíček, což nevypadá vábně. A co se týká dochucení omáčky, tak tu vylepšuje tím, že k hořčici přidá ještě lžičku sardelové pasty. Tím omáčka získá ještě lahodnější podtón.