GASTRONOMIE tak trochu jinak: Domácí strava prodlouží život vašemu psovi

v GASTROLIFESTYLE

Každému pejskaři zaplesá srdce, když vidí šťastného psa. A platí to i naopak – Harvardská univerzita nedávno zveřejnila studii, že majitelé psů jsou šťastnější a zdravější. Mazlení se psem způsobuje pokles krevního tlaku, zklidnění srdečního rytmu a vede k celkovému uvolnění. Pomáhají od samoty a usnadňují začlenění do komunit. Jak svému psímu parťákovi prodloužit život? Tajemství tkví ve stravě…

Celkem 40% českých domácností vlastní psa. Bohužel poslední studie ukazují, že pokolení psů je celosvětově vadné. Ve Velké Británii 90% psů má diabetes, v Severní Americe 60% psů je obézních. Nejhorší je podíl celosvětově nemocných na rakovinu, tam je číslo děsivé. Každý druhý pes trpí touto zákeřnou nemocí. Žádný jiný tvor na planetě se nepohybuje v takovýchto číslech. V souvislosti s tím se snižuje dožitý věk psů. Jak je to možné?

Ukázalo se, že pouze 10 % případů rakoviny je způsobeno genetikou. Zbylých 90 % je zapříčiněno vlivem životního prostředí a životního stylu. Pokud se ale chceme podívat ještě hlouběji, rozdělme si těch 90 % na části. Co vlastně způsobuje rakovinu? Je to stres, nadváha, infekce, sedavý životní styl a nedostatek pohybu, znečištění ovzduší a toxiny. Zbyl nám ale obrovský kus pomyslného grafu, a tím je strava. Podle vědců je to nejdůležitější kus, na který je třeba se zaměřit. Říká nám, že 30 – 40 % rakoviny lze předejít upravením jídelníčku. A jak? Začít je krmit jako dřív. Tedy vařit.

A už jste četli tohle?  CEREÁLNÍ vs. CELOZRNNÉ: Taky v tom máte maglajz?

Psi totiž dříve nedostávali žádné granule a konzervy. Lidi prostě psům vařili. Toto je směr, kterým se vydala Bára z Bibi Food. Prémiové vařené jídlo pro pejsky. Maso, zelenina, bylinky od farmářů. Každý pes je individuální, jak ale tvrdí Bára, jedno je zaručené, do tohoto jídla se zamiluje každý. „Moc bych si přála sundat brýle, které nosí většina lidí. Když si pořídím psa, je to závazek a s tím se pojí i strava. Vařit je pracnější, ale pes vám to vrátí za svůj život tisíckrát. Pro ty, kteří jsou hodně pracovně vytížení, jsou tu naše krabičky. Stačí prokládat párkrát do týdne klidně i s původní stravou. Pro začátek změnit 20% stravy na vařenou a každý páníček uvidí obrovský rozdíl u svého čtyřnohého kamaráda,“ vysvětluje Bára z Bibi Food. Vaříte rádi? Zkuste dopřát i svým psím kamarádům.