HŘEŠTE KVALITNĚ: Poznáte pravou hořkou čokoládu od té falešné?

v GASTROLIFESTYLE

Smlsnete si občas na kousku hořké čokolády? Pak si při nákupu dávejte pozor, abyste si vybrali tu pravou, kvalitní. Pokud je totiž tabulka čokolády označena slovy hořká, musí výrobce dodržet určité legislativní povinnosti, hlavně celkový podíl kakaa. Jaké informace na obalu se tedy vyplatí sledovat, než tabulku čokoládové pochoutky hodíte do nákupního košíku?

Pokud si rádi dopřáváte hořkou čokoládu, jak se říká na nervy nebo na vylepšení nálady, pak určitě chcete, aby byla co nejkvalitnější. Jak ale tu pravou v tom množství produktů vypátrat? Podle odborníků ze spotřebitelské organizace dTest stačí číst obezřetně informace na obalu. Čeho si tedy na etiketě všímat?

Pokud jsou na obalu tabulky uvedena slova hořká čokoláda, výrobce se tím zavazuje ke splnění určitých legislativních povinností. Musí dodržet zejména stanovený podíl celkové kakaové sušiny a kakaového másla. V hořké čokoládě se však může nacházet i mléčný tuk nebo sušené mléko. Lidé citliví na mléčnou bílkovinu by proto vždy měli číst jejich složení. Převažující složkou v hořké čokoládě bývá kakaová hmota nebo kakaová sušina. Cukru je v ní méně než v čokoládě mléčné, ovšem jeho podíl se může u jednotlivých druhů značně lišit. Při nákupu proto vždy věnujte pozornost i údaji o množství obsaženého cukru.

A už jste četli tohle?  Kam v Praze (nejen) na zvěřinu? Chuťový i vizuální zážitek slibuje DEER

O kvalitě vypovídá i hořkost

Obsah celkové kakaové sušiny. To je základní údaj, který v informaci o složení výrobku nikdy nesmí chybět. Pro hořkou čokoládu je předepsáno minimálně 35 procent. Mnohé z nich dnes zmiňují tento podíl viditelně vedle obchodního názvu, takže na první pohled vidíte, jakou „hořkost“ lze očekávat. Obecně také platí, že čím více celkové kakaové sušiny (či kakaové sušiny, případně kakaové hmoty), tím vyšší je cena výrobku. Také většinou platí úměra, že čím je jí méně, tím více obsahuje cukru. Tukuprosté kakaové sušiny, což jsou kakaové součásti bez veškerého tuku a vlhkosti, musí být v hořké čokoládě nejméně 14 procent. Její obsah je stejně jako celková kakaová sušina klíčovým legislativním požadavkem na kvalitu čokolády.

Pozor na obsah tuků!

Kakaové máslo je tuk získaný z kakaových bobů. Má jasně žlutou barvu, při pokojové teplotě je tvrdé a křehké. Bod tání v rozmezí 32 až 38 stupňů Celsia je blízký tělesné teplotě, proto čokoláda snadno taje v ústech. Má charakteristické složení mastných kyselin, což při analýzách usnadňuje odhalení případného falšování čokolády. Hořká čokoláda musí kakaového másla obsahovat minimálně 18 procent.

A už jste četli tohle?  ČERVENÁ PIZZA: Unikát, který vymysleli Češi

Při výrobě hořké čokolády se nezřídka používá také mléčného tuku (másla) nebo sušeného mléka. To z takové hořké čokolády činí potravinu nevhodnou pro spotřebitele citlivé na mléčnou bílkovinu. Obezřetnost se však vyplatí i při kupování hořkých čokolád, které mléčnou složku neavizují. Nezávislé testy společnosti dTest totiž ukázaly, že (pravděpodobně) vlivem používání stejných výrobních linek jak pro mléčnou, tak pro hořkou čokoládu, dochází u hořkých velmi často ke kontaminaci mléčnou bílkovinou v množství vyšším než které lze považovat za stopy.