HUSŤÁRNA Z OHNIŠTĚ: Jak nejstarší způsob vaření okouzlil FAJNŠMEKRY v 21. století…

v GASTROLIFESTYLE

Když se řekne jídlo z ohniště, většině z nás padne na mysl klasická táborová trojnožka a na ní zavěšený kotlík s probublávajícím gulášem. Tenhle zažitý model trampského vaření během poslední doby zajiskřil v očích mnoha kulinářů a zažívá renesanci. Do otevřeného ohniště se teď hází, zahrabává a přivazuje úplně všechno od masa až po ovoce. Léto je tady, tak nechte vzplanout své lovecké pudy a vyrazte na večeři do lesa. Nevíte, jak na to? Poradíme, kde vás to naučí…

Oheň. Revoluční vynález v dějinách lidstva. Člověku přinesl mnoho změn, a to i do jídelníčku. Žár, kouř a popel dokázaly s jídlem divy už před stovkami tisíc let, dnes tomu není jinak. Naopak. Existuje celá řada technik pro přípravu pokrmů na ohni. Abyste se v nich nespálili, vybrali jsme 3 způsoby, které by vás mohly bavit nejvíc.

V popelu

Bramborou to začalo, ale nekončí. Křupavou kůrku můžete uvnitř žhavého popela vyrobit klidně i na pórku, dýních či ananasu. Založte pořádný kotel, po vyhoření dřeva shrábněte uhlíky na jednu stranu a zahrabte to, co vás zrovna napadne. Bez obalu! Vše pak stačí jen oloupat od černé krusty a sníst. Nebo použít jako základ do salátů, dipů a dalších receptů.

A už jste četli tohle?  ČÁRY MÁRY s oleji. Co, jak a čím NAOLEJOVAT, aby tělo vytěžilo maximum?

Na špalku

Švédský stůl? Vůbec ne. Švédské poleno servíruje tu nejlepší nabídku. Tradiční táborák z jediného špalku pochází už z dob třicetileté války. Skvěle funguje na zahradě i v lese. Výhodou je, že oheň můžete rozdělat i když je sníh, mokro nebo máte omezené množství paliva. Na vrcholku rozčtvrceného polena rozděláte oheň a vše pak funguje jako ohnivá jednoplotýnka. Pak už stačí jen kotlík nebo litinová pánev a ingredience podle vaší chuti.

Na kameni

Primitivní, ale stále dobrý způsob rožnění, se kterým vykouzlíte třeba perfektně propečený steak. Na ohništi nechte rozpálit pořádný placák a ve vteřině máte chutné a jemně vyuzené maso. Tímhle stylem se dají připravovat i ryby. Vykuchané pražmy nacpěte bylinkami a plátky citronu, svažte provázkem a šup s nimi na kámen.

Od fine dining k wild dining

Všechny tyhle žhavé triky i mnoho dalších si můžete osvojit v Campu Fuego kousek od Mníšku pod Brdy. Autorem konceptu kočovné školy vaření je šéfkuchař Marek Pavala. Na jeho kurzech se můžete naučit připravovat mořské plody, ryby, steaky nebo od všeho kousek. Veškeré vaření se děje na otevřeném ohni, suroviny se připravují pod modrou oblohou a hostina se odehrává v obrovském yurtovém stanu vystlaném perskými koberci a pravými kožešinami. A nocleh? Jak jinak než v táborovém ležení.

A už jste četli tohle?  Jak se vyznat v NEALKO pití a nenaletět FINTÁM výrobců? Tady je NÁVOD!

 

Bez čeho se vaření venku neobejde? Tady je Markova žhavá trojka.

Čas

Vaření na ohni by mělo být obecně plné klidu a rozvahy. Žár ohně může být sice intenzivní, ale také jemný a pozvolný. Finální jídlo může být otázkou i několika hodin.

Nůž a sekera

Když oheň, tak dřevo. Tyhle nástroje jsou proto nejdůležitější. Samozřejmě lze koupit i uhlí z obchodu, v tom případě ale zůstaňte raději doma na terase u svého venkovního grilu.

Společnost a víno

Vaření na ohni je obřad, který si člověk nejlíp užije, když může sedět s přáteli, pít u toho víno a občas mrknout na to, co se děje v žáru.