JÍDLO, které spraví (nejen) PONDĚLNÍ NÁLADU

v AKTUÁLNĚ/GASTROLIFESTYLE

Špatná nálada v pondělí? Špatná nálada nejen v pondělí? Odborníci prokázali, že nejen láska prochází žaludkem. Jinými slovy – pokud se potýkáte s „depkou“, pomoci může správně zvolené jídlo. Některé druhy potravin totiž dokáží pohladit nejen žaludek, ale i mysl.

Asi každý z nás už zažil pocity libosti poté, co se dobře najedl. Je vědecky mnoho let prokázáno, že plný žaludek dobrého a kvalitního jídla vyplavuje do organismu velké množství hormonů štěstí. Které potraviny dokáží s psychikou kouzlit nejvíce?

Avokádo nejen v Mexiku

Avokádo bývá mnohdy spojováno s pokrmy mexické kuchyně. Použít se dá ale i v té české, je skvělou přísadou do salátu, dá se s pomocí česneku zpracovat ve vynikající pomazánku zvanou guacamole, také Japonci ho v kuchyni hojně používají coby skvělé dochucovadlo určitých druhů sushi. Proč je avokádo ale takovým nositelem dobré nálady? Obsahuje mnoho dobrých složek, mezi nimi kyselinu olejovou, která patří do skupiny omega 9 mastných kyselin a jakmile vstoupí do vašeho těla, pomůže zvýšit v mozku hladinu serotoninu. Při špatné náladě si zkuste avokádo namazat na kousek pečiva nebo topinku.

A už jste četli tohle?  S Romanem ŠMUCLEREM o zubech a jídle: Škodí ŽVÝKAČKA? Kolik v životě dáme za ZUBY? …a znáte „ostravské bělení“?

Ořechy jsou stálice

Pokud nepatříte mezi lidi, kteří trpí alergií na ořechy, a potřebujete ulevit svým napjatým nervům, sáhněte po vlašských ořeších. Jejich funkce je totiž především v zlepšování komunikace neuronů mezi sebou. Odborníci tvrdí, že vlašské ořechy dokáží fungovat podobně jako antidepresiva. Na rozdíl od nich ale skvěle chutnají, ať již samotné, nebo jako součást pokrmu. Máte rádi salát? Nebojte se jej posypat drcenými vlašáky, případně je přidejte do nedělního dezertu nebo jen tak zobejte oříšky večer u rodinného krbu. Vaše psychika tuto dávku uridinu a omega 3 mastných kyselin opravdu ocení. Podobně dokáží na člověka působit také sójové boby nebo lněná semínka.

Banán sytí i rozveseluje

Banán je mezi ovocem takový malý kouzelník. Kromě toho, že pomáhá při dietách opravdu zasytit, dokáže pomoci při střevních obtížích – a velmi významně také při depresivních stavech. Obsahuje totiž vitamin B6 a aminokyselinu zvanou tryptofan, což je dokonalé spojení pro zvýšení produkce serotoninu. Jak prokázaly výzkumy anglických vědců, lidem zotavujícím se z depresí právě banán pomáhal doplňovat tryptofan a tím snižovat riziko návratu této nemoci. Pokud ale nepatříte mezi banánové fandy, nebojte se sáhnout například po ananasu. Oba tyto druhy ovoce se skvěle vyjímají například do ranních smoothies, ale skvěle chutnají i samotné. Navíc dokáží svým vysokým obsahem cukru zmírnit chutě na sladké, které obzvlášť v zimních měsících nabírají na intenzitě.

A už jste četli tohle?  ŠÉFKUCHAŘ Tomáš Kohút: Do jídla vkládám příběhy a emoce

Pomohou i „hříchy“

Nejsou to ale jen potraviny ze zdravého soudku, které uleví od špatné nálady. Pomoci utišit těžkou hlavu dokáží například také sýry, vajíčka nebo červené maso – a to nemluvíme o sladkostech, čokoládě a podobně. Pozor ovšem na alkohol, ten sice dokáže velmi rychle a účinně zvýšit hladinu serotoninu v organismu, ale v pokročilé fázi naopak způsobí velký propad a člověku je ještě hůře než na začátku.

Jak si tedy zlepšit den? Snažte se při dobrém počasí trávit co nejvíce času na denním světle, které tvorbě serotoninu pomáhá. Co se týká jídelníčku, kromě již zmiňovaných potravin zařaďte do svého jídelního plánu například celozrnné pečivo, listovou zeleninu, ryby, různé druhy oříšků nebo drůbež. Když ale vaší duši dobrá strava nepomůže a chmurné rozpoložení se bude zhoršovat, vyzkoušejte místo lednice návštěvu lékaře.