LAPACHO, tak trochu jiný čaj

v GASTROLIFESTYLE

Zbaví tělo jedů a bojí se ho i rakovina!

Dopřáváte si často čajový dýchánek? Pokud ano, tak děláte správně. Kvalitní čaje obecně, ať už zelené, černé nebo bylinkové, jsou totiž doslova nabity antioxidanty. Tedy koktejlem přírodních látek, které podporují imunitu, jsou ochranným štítem proti běžným i zákeřným chorobám, a dokáží i zpomalit stárnutí. Co se rozmanitosti účinků týká, pak králem mezi čaji je LAPACHO. Tak prosím, pojďte se seznámit!

Lapacho je tak trochu čaj nečaj. Nejde totiž o sušené lístky z klasického čajovníku, ale o lýko ze stromu Tabebuia impetiginosa, jehož domovem je Jižní Amerika. Směs na přípravu čaje se získává tak, že se seškrabuje pletivo z vnitřní strany kůry. Právě ta je zdrojem řady prospěšných látek (vápník, železo, draslík, mangan, měď, hořčík). Blahodárné účinky moku, připraveného z červené až nafialovělé kůry zmíněné exotické dřeviny, znali obyvatelé deštných pralesů Latinské Ameriky prakticky odjakživa. Dopřávali si ho už staří Inkové, kteří mu díky jeho účinkům i jemné chuti přezdívali „Strom Bohů“ nebo „Strom života“.  Také Indiánské kmeny si pro něj našly přezdívku „Tajy“, což znamená míst sílu a energii.  Je ale prokázáno, že zázračné lapacho hojně popíjeli i na staré Rusi. A v posledních dvaceti letech se o účinky této bájné kůry zajímají i vědci.

A už jste četli tohle?  Vladimír KRATINA: Když uvaří MANŽELCE, vše je odpuštěno

Přirozený obranný štít i čistič

Lapacho překypuje antioxidanty, a proto hraje významnou úlohu v posilování imunity a v prevenci proti onemocněním. Je také přírodním antibiotikem.  Pokud si naordinujete nálev, nebo i koupel či obklad, uleví se vám od nepříjemných příznaků nachlazení, chřipce nebo zánětech dýchacích cest.  především v jeho antibiotických účincích. Nejenom nálev, ale i obklady či koupele s lapachem tak mohou přinést úlevu při nachlazení, chřipce nebo zánětech dýchacích cest. Tímto způsobem je možné mírnit i urputné bolesti při revmatismu nebo migréně. Lapacho má i silné detoxikační účinky. Ne náhodou se proto doporučuje pacientům po ukončení chemoterapie. Nastartuje totiž přirozenou očistu těla, tedy metabolické procesy, díky kterým se vyloučí všechny škodliviny z těla. Popíjet ho ale mohou i lidé s rozhozeným metabolismem vůbec. Bájná kůra má i protizánětlivé účinky. Pomáhá tak při otocích a léčí i vyrážky. Prospívá také diabetikům, protože má schopnost udržet hladinu krevního cukru v optimální hladině. Tím ale výčet stále nekončí. Lapacho zlepšuje krevní oběh, hlídá správný chod srdce a pomáhá při chudokrevnosti. Díky unikátní kombinaci léčivých látek se například v Argentině lapacho používá jako přírodní prostředek v léčbě rakoviny.

A už jste četli tohle?  Tipy jak nakopnout tělo pomocí CHILLI

RECEPT

Připravte si litr horké vody. Do hrnce pak přidejte 2 polévkové lžíce nebo 4 kávové lžičky lapacha. Nechte pět minut provařit a poté 20 minut vyluhovat. Čaj je možné pít teplý i vychlazený. Ale pozor! Na jeho přípravu nepoužívejte hliníkové ani plastové nádobí!

Doporučené dávkování: 2 až 3 šálky denně, maximální denní dávka 2 litry. Pokud chcete, aby se účinky na zdraví opravdu projevily v plné síle, musíte pít lapacího pravidelně a dlouhodobě.

Náš tip: Lapacího sice chutná i samotné, ale můžete si tento nápoj vylepšit například kvalitním medem nebo tím, že místo vody použijete suché bílé víno. V prodejnách zdravé výživy nebo v e-shopech si můžete koupit už ochucenou variantu například s vanilkovou nebo pomerančovou příchutí.

Účinky? Téměř nekoneční

*Odstraňuje z těla jedy a těžké kovy.

*Má vliv na zdravou funkci jater, ledvin a slinivky.

* Hlídá zdravé trávení a látkovou výměnu.

* Hubí některé plísně a bakterie.

* Mírní astma, ulevuje od horečky, záněty v těle.

* Snižuje riziko civilizačních chorob, včetně rakoviny.

*  Příznivě působí při léčbě leukémie.

* Pomáhá odstraňovat usazeniny z cév.

A už jste četli tohle?  Co jíst U VODY nebo na fesťáku? Je menší zlo LANGOŠ, BURGER nebo SMAŽÁK?

* Má příznivý vliv na nemoci jako roztroušená skleróza, Parkinsonova choroba.

* Zklidňuje podrážděné nervy.

*  Posiluje činnost pohlavních orgánů.

*  Zajistí zdravý spánek.