Léto je pryč, ale… PODZIMNÍ náladu vyřeší TOHLE JÍDLO

v GASTROLIFESTYLE

Jídlo je mocná čarodějka v mnoha oblastech lidského života. Jeho schopnost ovlivnit psychické rozpoložení je obrovská! Které jídlo nás dokáže zbavit pochmurné nálady a pomůže vyplavit hormon štěstí?

Psychologií jídla, respektive jeho vlivem na stav lidské psychiky, se již mnohá desetiletí zabývají vědecké týmy po celém světě. Vědci se shodují, že jídlo dokáže člověku vyvolat stav podobný orgasmu – doslova a do písmene gurmánský orgasmus. Kdo si dobře pošmákne, ten svému tělu pomůže vyprodukovat nemalé množství hormonu štěstí zvaného endorfin. Pokud si navíc při přípravě pokrmu dopřejete společnost partnera a přidáte sem tam něžný dotyk, výsledek může být ohromující.

Zdravé i spokojené avokádo

Bývá mnohdy spojováno s pokrmy mexické kuchyně. Použít se dá ale i v té české, je skvělou přísadou do salátu, dá se s pomocí česneku zpracovat ve vynikající pomazánku zvanou guacamole, také Japonci ho v kuchyni hojně používají coby skvělé dochucovadlo určitých druhů sushi. Proč je avokádo ale takovým nositelem dobré nálady? Obsahuje mnoho dobrých složek, mezi nimi kyselinu olejovou, která patří do skupiny omega 9 mastných kyselin a jakmile vstoupí do vašeho těla, pomůže zvýšit v mozku hladinu serotoninu. A to je, jak je všeobecně známo, jeden z hormonů štěstí. Trápí vás chmury? Zkuste si avokádo třeba namazat na kousek pečiva nebo topinku. Budete mile překvapeni.

A už jste četli tohle?  U ní to VŠECHNO začíná. Tajemství CHUTI, jejího vývoje… a mužských a ženských ROZDÍLŮ

Ořechy jako antidepresiva

Pokud nepatříte mezi lidi, kteří trpí alergií na ořechy, a potřebujete ulevit svým napjatým nervům, sáhněte po vlašských ořeších. Jejich funkce je totiž především v zlepšování komunikace neuronů mezi sebou. Odborníci tvrdí, že vlašské ořechy dokáží fungovat podobně jako antidepresiva. Na rozdíl od nich ale skvěle chutnají, ať již samotné, nebo jako součást pokrmu. Máte rádi salát? Nebojte se jej posypat drcenými vlašáky, případně je přidejte do nedělního dezertu nebo jen tak zobejte oříšky večer u rodinného krbu. Vaše psychika tuto dávku uridinu a omega 3 mastných kyselin opravdu ocení. Podobně dokáží na člověka působit také sójové boby nebo lněná semínka.

Léčí i banán a ananas

Banán je mezi ovocem malý kouzelník. Kromě toho, že pomáhá při dietách opravdu zasytit, dokáže pomoci při střevních obtížích – a velmi významně také při depresivních stavech. Obsahuje totiž vitamin B6 a aminokyselinu zvanou tryptofan, což je dokonalé spojení pro zvýšení produkce serotoninu. Jak prokázaly výzkumy anglických vědců, lidem zotavujícím se z depresí právě banán pomáhal doplňovat tryptofan a tím snižovat riziko návratu této nemoci. Pokud ale nepatříte mezi banánové fandy, nebojte se sáhnout například po ananasu. Oba tyto druhy ovoce se skvěle vyjímají například do ranních smoothies, ale skvěle chutnají i samotné. Navíc dokáží svým vysokým obsahem cukru zmírnit chutě na sladké, které obzvlášť v zimních měsících nabírají na intenzitě.

A už jste četli tohle?  MED bojuje proti BACILŮM i mdlé kuchyni. Jak ho spojit s FLÁKOTOU nebo se salátem?

Zdravé i nezdravé

Nejsou to ale jen potraviny ze zdravého soudku, které vám uleví od špatné nálady. Pomoci utišit těžkou hlavu dokáží například také sýry, vajíčka nebo červené maso – a to nemluvíme o sladkostech, čokoládě a podobně. Pozor ovšem na alkohol, ten sice dokáže velmi rychle a účinně zvýšit hladinu serotoninu v organismu, ale v pokročilé fázi naopak způsobí velký propad a člověku je ještě hůře než na začátku. Jak si tedy zlepšit den? Snažte se při dobrém počasí trávit co nejvíce času na denním světle, které tvorbě serotoninu pomáhá.

Významně pomoci s vyplavováním endorfinů umí také ostré a kořeněné jídlo. Na to při konzumaci náš mozek, vzhledem ke způsobování bolesti pálivým jídlem, reaguje právě vyplavením hormonu štěstí.

Co se týká jídelníčku, kromě již zmiňovaných potravin zařaďte do svého jídelního plánu také například celozrnné pečivo, listovou zeleninu, ryby, různé druhy oříšků nebo drůbež. Uvidíte, že váš den bude hned o něco veselejší. Pozor, pokud se ale váš psychický stav nebude dlouhodobě lepšit nebo se naopak začne zhoršovat, neváhejte a navštivte lékaře.