Překonat (nejen) PONDĚLNÍ depku dokáže správné JÍDLO! Serotonin vyplaví i BANÁN

v AKTUÁLNĚ/GASTROLIFESTYLE

Pondělí, k tomu jarní únava, výkyvy počasí… Psychicky citlivějším jedincům může tahle kombinace dát pořádně zabrat. Nevíte, co s tím? Zkuste změnit jídelníček. Je prokázáno, že některé potraviny dokáží člověku pohladit nejen žaludek, ale i psychiku.

Určitě jste někdy zapsali ten pocit, kdy se vám po dobrém jídle zlepší nálada a svět vypadá hned barevnější. Plný žaludek dobrého a kvalitního jídla vyplavuje do organismu velké množství hormonů štěstí a pocit sytosti v nás vyvolá libost. Které potraviny jsou v tomto směru těmi největšími kouzelníky?

Šťastné avokádo

Proč je avokádo nositelem dobré nálady? Obsahuje mnoho dobrých složek, mezi nimi kyselinu olejovou, která patří do skupiny omega 9 mastných kyselin a jakmile vstoupí do vašeho těla, pomůže zvýšit v mozku hladinu serotoninu. A to je, jak je všeobecně známo, jeden z hormonů štěstí.

Avokádo bývá mnohdy spojováno s pokrmy mexické kuchyně. Použít se dá ale i v té české, je skvělou přísadou do salátu, dá se s pomocí česneku zpracovat ve vynikající pomazánku zvanou guacamole, také Japonci ho v kuchyni hojně používají coby skvělé dochucovadlo určitých druhů sushi.

A už jste četli tohle?  S Romanem ŠMUCLEREM o zubech a jídle: Škodí ŽVÝKAČKA? Kolik v životě dáme za ZUBY? …a znáte „ostravské bělení“?

Ořechy zlepší komunikaci

Pokud nepatříte mezi lidi, kteří trpí alergií na ořechy, a potřebujete ulevit svým napjatým nervům, sáhněte po vlašských ořeších. Jejich funkce je totiž především v zlepšování komunikace neuronů mezi sebou. Odborníci tvrdí, že vlašské ořechy dokáží fungovat podobně jako antidepresiva. Na rozdíl od nich ale skvěle chutnají, ať již samotné, nebo jako součást pokrmu.

Máte rádi salát? Nebojte se jej posypat drcenými vlašáky, případně je přidejte do nedělního dezertu nebo jen tak zobejte oříšky večer u rodinného krbu. Vaše psychika tuto dávku uridinu a omega 3 mastných kyselin opravdu ocení. Podobně dokáží na člověka působit také sójové boby nebo lněná semínka.

S banánem více serotoninu

Banán je mezi ovocem takový malý kouzelník. Kromě toho, že pomáhá při dietách opravdu zasytit, dokáže pomoci při střevních obtížích – a velmi významně také při depresivních stavech. Obsahuje totiž vitamin B6 a aminokyselinu zvanou tryptofan, což je dokonalé spojení pro zvýšení produkce serotoninu. Jak prokázaly výzkumy anglických vědců, lidem zotavujícím se z depresí právě banán pomáhal doplňovat tryptofan a tím snižovat riziko návratu této nemoci.

A už jste četli tohle?  Na platformě Dáme jídlo vzniká nová služba: Nákup bude doma do 30 minut

Pokud ale nepatříte mezi banánové fandy, nebojte se sáhnout například po ananasu. Oba tyto druhy ovoce se skvěle vyjímají například do ranních smoothies, ale skvěle chutnají i samotné. Navíc dokáží svým vysokým obsahem cukru zmírnit chutě na sladké, které obzvlášť v zimních měsících nabírají na intenzitě.

Zdravé i nezdravé

Nejsou to ale jen potraviny ze zdravého soudku, které vám uleví od špatné nálady. Pomoci utišit těžkou hlavu dokáží například také sýry, vajíčka nebo červené maso – a to nemluvíme o sladkostech, čokoládě a podobně. Pozor ovšem na alkohol, ten sice dokáže velmi rychle a účinně zvýšit hladinu serotoninu v organismu, ale v pokročilé fázi naopak způsobí velký propad a člověku je ještě hůře než na začátku.

Jak si tedy zlepšit den? Snažte se při dobrém počasí trávit co nejvíce času na denním světle, které tvorbě serotoninu pomáhá. Co se týká jídelníčku, kromě již zmiňovaných potravin zařaďte do svého jídelního plánu také například celozrnné pečivo, listovou zeleninu, ryby, různé druhy oříšků nebo drůbež. Uvidíte, že váš den bude hned o něco veselejší. Pozor, pokud se ale váš psychický stav nebude dlouhodobě lepšit nebo se naopak začne zhoršovat, neváhejte a navštivte lékaře.