Prezident AHR ČR Stárek o STRAVENKOVÉ revoluci: Zlikviduje české hospody?

v AKTUÁLNĚ/PROFIZÓNA

Nový návrh ministerstva financí, podle něhož by se zaměstnancům mohly místo stravenek připisovat peníze rovnou na účet, probudil mediální šílenství. Prezident Asociace hotelů a restaurací ČR Václav Stárek v exkluzivním rozhovoru vysvětluje, kde odbory neříkají pravdu. Kolik vlastně zůstává restauracím z každé stravenky? Jsou tržby českých podniků v ohrožení? Kde můžete s Václavem Stárkem nejen o tomto tématu debatovat z očí do očí?

 

Stravenky mají před sebou další revoluci: Podle nejnovějšího návrhu ministerstva financí by měli zaměstnanci dostávat peníze rovnou na účet. Je to podle vás dobrý nápad?

V první řadě je třeba říci, že někteří tradiční vydavatelé stravenek a také odbory se snaží mediálně vyvolat hysterii, že se stravenky návrhem MF ruší, což není pravda. MF pouze navrhuje rozšíření stávajících zaměstnaneckých benefitů, pro zajištění stravování o zaměstnanecký paušál. Jednoduše řečeno, zaměstnavatel by měl možnost, za stejných daňových zvýhodnění poskytnout místo papírových stravenek zaměstnancům finanční příspěvek na stravu. Z toho vyplývá, že je to dobrý nápad, protože v době, kdy se snaží firmy udržet a motivovat své zaměstnance jim nabízí stát další benefit. Je na samotných zaměstnavatelích a zaměstnancích, pro které z variant se rozhodnou. Pro vydavatele stravenek to znamená další konkurenci, pro odbory by mělo být zajímavé, že může dojít k dalšímu rozšíření zaměstnavatelských benefitů. Je tedy s podivem, že se odbory brání a jejich argumenty nejsou příliš silné. Tím největším argumentem je účelovost papírových stravenek, tedy skutečnost, že jsou určeny pro stravování, ale tento argument ve světle toho, že se značná část papírových stravenek utrácí již dnes v obchodech, to nedává zcela smysl. Odbory se tak paradoxně staví do situace, kdy jdou proti svým zaměstnancům, aniž by se jich zeptali na jejich preference.

A už jste četli tohle?  RADEK DAVID. Šéfkuchař, který se rozhodl projíst celým světem: Jahody v zimě? NIKDY!

Stravenkové firmy poukazují na to, že by tento krok postihl tržby v restauracích. Kolik procent tržeb v těchto podnicích vlastně stravenky tvoří?

AHR ČR provedla opakovaně průzkum mezi členskými i nečlenskými restauracemi a podíl papírových stravenek na celkových tržbách činí 15 %. Z toho vyplývá, že k žádnému dramatickému scénáři by nedošlo ani za situace, kdy by papírové stravenky přestaly existovat, což ovšem není tento případ. Argumentace vydavatelů stravenkových systémů spíše svědčí o jejich snaze zabránit dalšímu rozšíření konkurenčního prostředí a riskovat ztrátu svých zisků. Mimochodem podněty na některé z vydavatelů stravenek již řeší ÚOHS, výsledky šetření zatím však nebyly zveřejněny.

Je reálná hrozba, že začnou restaurace při změně stravenkového systému krachovat?

Až 70 % provozovatelů restaurací je přesvědčeno, že by je změna systému nijak neohrozila. Ten, kdo je zvyklý se stravovat v restauracích, by svůj zvyk zcela jistě nezměnil, navíc opět opakuji, že stravenky se neruší. Lidé, kteří se z mnoha různých důvodů stravují alternativně, by pravděpodobně rovněž nezměnili svůj zvyk.

A už jste četli tohle?  TIP PRO HORKOKREVNÉ: Když je venku hic, ochladit pomohou tyto potraviny

Mnoho restaurací si stěžuje na nepřiměřené poplatky stravenkových firem. Je jejich systém zisku z tohoto benefitu přiměřený?

Nejde jen o samotné restaurace. Zde jen samotná provize v převážné většině představuje 5 a více procent. Navíc platí provizi i z nominální hodnoty stravenky, tedy například včetně DPH. K tomu je třeba připočíst administrativní poplatky, které si společnosti účtují, a také čas, který stojí se stravenkami spojená administrativní zátěž. Finanční prostředky pak nedostávají v okamžiku prodeje, ale až následně, což může trvat týdny. Ale jde také o samotné zaměstnance, kterým často na konci roku stravenky propadají z důvodů ukončení jejich platnosti. To je pak čistý zisk právě vydavatelů stravenek a domníváme se, že i zajímavý business. To vše by hotovostní platba nebo platba kreditní kartou odbourala.

Je pravdou, že stravenky mají pozitivní vliv na pravidelný stravovací režim jejich uživatelů? Nebo se jedná spíše jen o přežitek z dob minulých?

Je to velmi hypotetické, současný stále rostoucí trend je zdravý životní styl. Lidé se snaží stravovat zdravěji a dodržovat zásady zdravého životního stylu, kam pravidelná a vyvážená strava jednoznačně patří. Osobně se nedomnívám, že by lidé, kteří nedostanou papírovou stravenku, přestali například obědvat. To je spíše dehonestující tvrzení, které již předem předjímají, že naši občané jsou neodpovědní a nejsou schopni se sami o sebe postarat bez intervence státu nebo zaměstnavatele.

A už jste četli tohle?  KRIZE jako příležitost. Jak to vidí šéfkuchař Filip Sajler?

S Václavem Stárkem se můžete potkat a podebatovat také na říjnovém KONGRESU FOR GASTRO & HOTEL. Koná se 10. října v PVA EXPO PRAHA a uvede přednášky odborníků z oblasti pohostinství, představí profesionální workshopy i novinky a trendy ve světě HoReCa. Tématem letošního ročníku kongresu je Úspěšný podnik v digitální době. Kompletní informace o kongresu najdete na www.kongresforgastro.cz.