Příběh hotelu „ALKRÓN“, o kterém mluvili v Pelíšcích: FENOMÉN hostil i Chaplina a vstal ze socialistického popela

v GASTROLIFESTYLE

Pamatujete na hlášku Jiřího Kodeta ve filmu Pelíšky při slavné scénce s knedlíčky? „Ty, která jsi učila vařit v Alkrónu, nevíš, co mi cpeš pod čumák?!“ Ne nadarmo si brali tvůrci filmu do úst právě pražský hotel Alcron. Legenda českého hotelnictví a gastronomie přežila všechny režimy, hostila světové hvězdy i státníky. A zničit ji nedokázala ani totalita. Vždy znovu vstal Alcron z popela a zachoval noblesního ducha, s nímž ve svých nejlepších, prvorepublikových letech oslovil celý svět…

Za tři roky tomu bude 90 let, co pražský hotel Alcron přivítal své první hosty. Toho roku se začala psát pohnutá historie plná úspěchů, pádů i pohnutých lidských příběhů. V jeho luxusních prostorách v průběhu devíti desetiletí trávily čas nejen osobnosti české smetánky, ale i legendy světové: například Charlie Chaplin, Winston Churchill, Ella Fitzgerald, Gilbert Bécaud, John Malkovich, Gerard Depardieu, Nick Cave nebo Louis Armstrong. Alcron přežil válku, totalitu i boj dědiců po revoluci 1989.

Průkopník moderního hoteliérství

Když se stavitel a původní majitel hotelu Alois Krofta pustil do budování dnes již hotelové legendy, přišel s technologiemi, o kterých střední Evropa dosud jen snila. V případě výpadku elektřiny měl hotel zvlášť elektrické generátory, používal nejmodernější chladicí zařízení, speciální elektrický signální systém pro přivolání obsluhy na pokoje.

A už jste četli tohle?  Nejlepší výčepní z Prazdroje zamířili na chmelovou brigádu

Hotel měl dokonce zvláštní mechanismus na změkčování vody a na tu dobu výjimečné automatické protipožární zařízení s mechanickými rozprašovači vody. Alcron by dokonce průkopníkem podzemních garáží u nás, které navíc vybavil i vlastní pumpou. I v kuchyni chtěl Krofta to nejlepší, proto si pozval šéfkuchaře až z Londýna.

 

Svědek okupační tragédie

Bohatá a bezstarostná léta v Alcronu ale vymizela s příchodem 2. světové války. Morálkou tehdejšího personálu otřásla povinnost opečovávat okupanty a úroveň hotelu začala klesat. A když přišel zlom 1948, hotel byl znárodněn. V druhé polovině šedesátých let měl ale Alcron důležitou roli v komunikaci se západním světem. Právě v něm totiž sídlili korespondenti a redaktoři zahraničních médií a agentur, například New York Times, Boston Globe, Chicago Tribune a Associated Press. A právě z tohoto místa odešly do světa první zprávy o tom, že je Československo okupováno vojsky Varšavské smlouvy.

Jak tvrdil publicista a gourmet kritik Vladimír Poštulka, v Alcronu v osudné noci na 21. srpna bydleli britský spisovatel Graham Green a americká herečka Shirley Temple, kterou druhý den evakuoval vůz americké ambasády do Mnichova. V dobách normalizace se úroveň Alcronu vzdálila té v počátcích, přesto si ale hotel dokázal držet vysokou úroveň.

A už jste četli tohle?  Kam v Praze (nejen) na zvěřinu? Chuťový i vizuální zážitek slibuje DEER

Od dědiců k řetězci

Když přišla revoluce 1989 a s ním nároky dědiců po původním majiteli Aloisi Kroftovi, začal únavný boj o peníze, který s sebou přinesl několik let chátrání. A to do doby, kdy hotel koupila společnost Crown WSF a spustila náročnou rekonstrukci. Roku 1998 se Alcron znovu dočkal svých prvních hostů, vedený pod řetězcem Radisson SAS Hotel, kde setrval až do konce minulého roku. „Jsem rád, že jsme mohli být součástí nadnárodního řetězce. Nyní se těším ze svěžího větru, který nás unáší výš,“ říká  dlouholetý ředitel hotelu Alcron Michal Chour.

Současný Alcron by sice snesl drobný interiérový refresh, stále ale je atraktivní nejen pro mimopražské hotelové hosty. Nabízí také tři gastronomické provozy, které svou úrovní patří mezi špičku českých podniků – restauraci Alcron, hotelovou restauraci La Rotonde a Be Bop Bar. Za tvorbou unikátního menu stojí jména Roman Paulus a Jakub Černý. Každý měsíc se zdejší nabídka upravuje o dva až tři pokrmy. Přestože přišla restaurace Alcron krátce před koncem loňského roku o michelinskou hvězdu, stále patří mezi podniky s gastronomickými perlami a jak jeho provozovatelé tvrdí, ztráta je skvělou motivací pro hledání dalších zlepšení. „Rádi bychom hvězdu získali zpět, nicméně mnohem důležitější jsou pro nás spokojení a vracející se hosté. To je nejlepší hodnocení, které existuje,“ tvrdí jednohlasně Roman Paulus a Jakub Černý.

A už jste četli tohle?  Vymřou vesnické hospody? Prazdroj se snaží pomoci s jejich záchranou

Navíc jak ukazují události poslední doby, Michelin už přestává být alfa-omega světa gastronomie a o jeho přínosu panují mezi profesionály stále větší pochyby. Přečtěte si příběh muže, který michelinské hvězdy vrátil.

 

Jaké večerní menu aktuálně najdete v Alcronu?

Studené pokrmy

UZENÝ ÚHOŘ

celer, kopr, sojové mléko

LILEK

sýr Feta, bramborový flan, bazalka

TELECÍ BRZLÍK

medvědí česnek, citronová tráva, kikkoman

KACHNÍ PASTRAMI

granátové jablko, nakládaná okurka, bluma

 

Teplé pokrmy

POLÉVKA Z BÍLÉHO CHŘESTU

krab, kajenský pepř, velkolistá petržel

KVĚTÁK

polenta, estragon, lanýž

CANDÁT

pohanka, tuřín, vodní špenát

SLÁVKY

šnek, okra, Tasmánský pepř

JEHNĚČÍ STEW

petžel, hrášek, hruška

KUKUŘIČNÉ KUŘE

zelený chřest, ústřice, koriandr

 

Sladké a sýry

BANÁN

karamelová čokoláda, cukrová vata, čokoládová ganáž

CHEESECAKE

mandarinka, bazalka, citronová tráva