PROMĚNA SNŮ: Ze stoletých sklepů je unikátní (nejen!) CHLAPSKÉ DOUPĚ

v GASTROLIFESTYLE/PROFIZÓNA

Ještě před sto lety bylo sklepení jednoho z domů na pražských Vinohradech skládkou uhlí tehdejších obyvatel. Před dvěma lety se dva nadšenci pustili do rozsáhlé rekonstrukce, na jejímž konci vznikl stylový podnik dýchající noblesou, útulností a atmosférou starých zlatých časů. La Suite. Apartmá, v němž se ocitnete v jiném časoprostoru.

Když se v La Suite ve Slavíkově ulici ponoříte do kožené pohovky u krbu nebo do křesla v knihovně, těžko byste věřili, že tento bar byl ještě před dvěma lety plný starých kójí se zkamenělým uhlím. Než se vůbec poprvé dotkla ruka řemeslníků začernalých zdí, odjelo odsud 140 kontejnerů odpadu a suti.

„Sedmnáct měsíců nám zabralo pouze vyřizování různých povolení, dva roky probíhala samotná rekonstrukce. Ve sklepích byly hliněné podlahy, veškeré rozvody na odpis. Nevyhnuli jsme se sanaci nebo pískování betonových omítek,“ popisuje počátky jeden z provozovatelů Jan Bárta.

Materiál ze zámku i od Fleků

Když se prostor podniku „vyčistil“, nastala druhá, ještě náročnější fáze – shánění materiálů do interiérů. Aby prostor dýchal tou pravou atmosférou, bylo nutné vsadit na poctivé komponenty s historií. „Dlažbu jsme vyrobili ze starých zámeckých tašek. Podobně jsme postupovali i s trámy, které jsme sháněli po celé republice. Ty nejstarší mají přes dvě stovky let, ty největší jsou původní stropní trámy z restaurace U Fleků,“ popisuje Jan Bárta.

A už jste četli tohle?  Česká GRILOVAČKA v unikátních ČÍSLECH: Co nejvíc MILUJEME a kdo u grilu KRALUJE?

Útulnost baru podtrhly také kusy nábytku, které tvůrci projektu sháněli v antikvariátech po celé zemi. Třešničkou na dortu jsou originální olejové malby na plátnech se stářím 80 až 150 let. Tím největším unikátem je ale jasanový stůl v salonku, který má rozměry 400×180 cm. Jedním z dokonalých doplňků interiéru je také mapa světa vytesaná v omítce až k cihlovému základu.

Na rumík i na rande

La Suite přivítala své první hosty na přelomu letošního roku. V prostorách zdejší vinotéky ukrývá lahůdky z oboru vinařství, ale také slavné světové rumy nebo škálu kvalitních single malt whisky. V baru, který je rozčleněn do čtyř zón (masivní dřevěný bar, knihovna, chill-out zóna s krbem a salonek), si najde svůj prostor jak chlapská společnost toužící po kvalitním panáku, tak dámská liga s chutí na prosecco nebo lahvinku vína. Optimální zákoutí si tu najdou i randící páry nebo parta kamarádů.

„Ochutnat u nás mohou hosté světová šumivá vína vyráběná šampaňskou metodou, máme zajímavý sommelierský výběr vín z Francie a Itálie včetně velkých Toskánců. Například Brunello di Montalcino z vinařství Biondi Santi. Kromě slavných rumů si u nás můžete dopřát třeba i malého výrobce Oliver & Oliver nebo velkou řadu grappy Berta a Marzadro. A pro ty, kteří si chtějí vychutnat atmosféru s čistou hlavou, připravujeme sicilskou kávu Miscela d´Oro nebo čaje White Peony,“ vysvětluje Jan Bárta.

A už jste četli tohle?  Co dělá s tělem koktejl ENERGEŤÁKU a ALKOHOLU?

Za degustaci zde stojí i výběr salámů, sýrů a domácího panini. Aby bylo dokonalé atmosféře učiněno za dost, prostorem se linou namíchané šlágry od rokenrolů 50. let přes Elvise a Louise Armstronga až do dob Johnnyho Cashe nebo Franka Sinatry. Zkrátka Praha se může pochlubit dalším podnikem evropské kvality, kde se ztratíte v čase…

Foto: www.lasuite.cz