Radegast slaví 50: Hořká legenda milovníků piva vznikla díky lsti…

v AKTUÁLNĚ

Víte, že správně hořké pivo Radegast vzniklo díky menší lsti? Víte, že na Pustevnách stojí kopie sochy boha Radegasta díky nošovickému pivovaru? Víte, že tímto pivem se zapíjel slavný hokejový triumf v Naganu? Tyto a mnoho dalších nečekaných příběhů z dávné i nedávné historie přináší kniha mapující pět desítek let slavného hořkého piva. Publikaci s více než 300 fotografiemi, ilustracemi a obrázky si nošovický pivovar nadělil k 50. výročí od uvaření první várky piva.

Knihu s názvem „50 let pivovaru Radegast v Nošovicích“ pokřtili Ivo Kaňák, ředitel pivovaru Radegast, a Petr Kwaczek, sládek pivovaru Radegast, symbolicky na varně pojmenované po prvním sládkovi Jaromíru Franzlovi. Ten na počátku příběhu „správně hořkého piva“ projevil obrovskou odvahu, protože ve své době uvařil pivo s nezvyklou hořkou chutí, čelil tlaku okolí i kritiků, ale stál si za svým a měl úspěch.

„Pivovar Radegast byl od svých počátků průkopníkem moderního pivovarnictví, které ale vždy stálo na základech naší tradiční pivní kultury a odkazu prvního sládka Jaromíra Franzla vařit v nošovickém pivovaru správně hořké pivo,“ říká ředitel pivovaru Ivo Kaňák a dodává: „Kořeny piva Radegast a nošovického pivovaru jsou s místním regionem hluboce propojeny. Život je tady u nás někdy hořký a vždycky k němu patřilo hořké pivo. Věřím, že na něj budeme moci být všichni hrdí dalších 50 let.“

A už jste četli tohle?  KOFOLÍ RECEPTY: Vánocům budou letos kralovat jablka, skořice a karamel

Jaromír Franzl byl prvním sládkem nošovického pivovaru od roku 1970 do roku 1979. A jaká byla ta „menší lest“, která stále za vznikem hořkého piva? Náročný úkol určit jeho chuť  dostal právě Jaromír Franzl, který uvařil Radegast jako výrazně hořké pivo, čímž se nošovický pivovar odlišoval od většiny tehdejších pivovarů, které vařily piva nasládlé chuti. Aby si chuť obhájil, připravil k otestování dva vzorky, z nichž jeden byl hořký a druhý byl ještě sladší než v té době běžně vyráběná piva. Je jasné, jaké pivo se nakonec dostalo do hospod a restaurací. Zákazníci si postupně na hořké pivo zvykli a Radegast si brzy vybudoval trvalou přízeň konzumentů.

„Na takovou výzvu se neříká ne.“ Takto kdysi vzpomínal na rozjezd nošovického pivovaru jeho první ředitel Václav Petras, který výroční publikaci uzavřel následujícím přáním: „Přeji Radegastu do dalších let, aby se mu podařilo udržet kvalitu.“ Václav Petras, který je rovněž válečným veteránem a nositelem mnoha vyznamenání, byl v roce 2013 uveden do Síně slávy českého pivovarnictví a sladařství.

A už jste četli tohle?  Milovníci plzeňského piva, seznamte se. Tohle je nový MISTR VÝČEPNÍ!

Publikace připravená speciálně k 50. výročí uvaření první várky vyšla v nákladu 1500 výtisků a je k dostání v Návštěvnickém centru pivovaru nebo na jeho e-shopu. Autorem knihy je František Švábenický, který je rovněž kurátorem chystané výstavy „50 let pivovaru Radegast v Nošovicích“. Výstava se otevře veřejnosti během prázdnin současně s otevřením nové pobočky Národního zemědělského muzea v Ostravě.

„Současně s vydáním knihy jsme pro všechny fanoušky piva Radegast připravili k „padesátce“ originální kolekci oblečení a doplňků, sadu tácků pod pivo nebo plechové cedule, které se inspirovaly motivy z historie reklam a komunikace značky,“ říká Marek Grabovský, manažer značky.

Vybrané „hořké“ příběhy z knihy:

  • Albín Polášek, tvůrce sochy Radegasta, vytvořil dva originály. Jeden je na radnici ve Frenštátě pod Radhoštěm (na Radhošti je žulová kopie, kterou nechal vytvořit pivovar Radegast v roce 1996), druhý zůstal v Praze a je umístěn v tamější zoologické zahradě.
  • Místo pro pivovar se hledalo už od roku 1953. Hlavním důvodem jeho umístění v Nošovicích byl přístup ke kvalitní vodě z Morávky. Slavností poklep základního kamene proběhl 7. července 1966.
  • Název Radegast vzešel z otevřené soutěže pro veřejnost vyhlášené v březnu 1969. Do soutěže přišlo asi 3 500 návrhů.
  • První milion hektolitrů, od zahájení výroby v prosinci 1970, vystavil pivovar 4. srpna 1972. V roce 2008 se v Nošovicích stočilo desetimiliardté pivo.
  • Jedním z velkých úspěchů pivovaru je také Birell, který se začal vařit v Nošovicích v roce 1991 a postupně se stal nejprodávanějším nealkoholickým pivem v České republice.
  • V roce 2020 uvedl nošovický pivovar na trh Radegast Ratar, historicky nejvíce hořký Radegast s 50 jednotkami hořkosti.
  • Tankové hospody vznikaly již v 70. letech, ale fenoménem se staly až v posledních letech. Pivovar věnuje správnému čepování a péči o pivo velkou pozornost. V současné době mají konzumenti k dispozici 19 Radegastoven, které nabízejí tankové pivo, poctivé jídlo a originální prostředí pod dohledem samotného boha Radegasta.
A už jste četli tohle?  POTRAVINÁŘSKÁ INSPEKCE zveřejňuje: Které WEBY s potravinami a doplňky stravy nejsou „cajk“?

Zdroj: Prazdroj.cz