Fotografoval: Libor Svacek, Kaplicka 447, Cesky Krumlov, 381 01 CZ

Skrytý KLENOT PRAHY: Pod Václavákem najdete jeskyni s restaurací

v GASTROLIFESTYLE

Karlův most, Pražský hrad či orloj na Staroměstské radnici. To jsou nejznámější turistické hity, za nimiž se do metropole každé léto vydávají tisíce Čechů. Ale v hlavním městě mohou objevit ještě další, skryté poklady. Třeba unikátní secesní jeskyni pod povrchem Václavského náměstí, která kdysi sloužila jako divadlo, v němž excelovali slavní komici Vlasta Burian, Jan Werich a Jiří Voskovec.

Dnes tento magický prostor s umělými krápníky a sochařskou výzdobou na motivy antické báje o Orfeovi a Eurydice slouží gastronomii a najdete v něm restauraci Triton, která patří k tomu nejzajímavějšímu, co pražská kulinární scéna nabízí.

Šéfkuchař restaurace Tomáš Kohút je stoupencem tzv. artové gastronomie, která musí hosty zaujmout nejen výtečnou chutí, ale také nádhernou vizuální podobou a příběhem, který se za pokrmem skrývá. Krásnou ukázkou jeho kuchařského rukopisu představuje variace na slavnou francouzskou delikatesu v podobě pečeného strnada. Ten už se dávno nesmí lovit, ale v Tritonu přibližují chuť legendárního pokrmu s pomocí holuba z Anjou, jehož šéfkuchař podává s omáčkou z holubích kostí dochucenou armaňakem, s čerstvými fíky a krupicovým nokem s tymiánem. Vizuálně dokonalé! A chuťově taky.

A už jste četli tohle?  GURMÁNI, pozor! Je čas, kdy to v kuchyni zaCHŘESTí. Proč si tuto LAHŮDKU dopřát?

Z dalších pokrmů si zaslouží pozornost candát marinovaný v octu z prosecca, který je luxusní verzí českého zavináče, nebo moderní podoba vepřového se zelím. To Tomáš Kohút připravuje z konfitovaného vepřového boku a servíruje s nakládaným zelím, lanýžovým knedlíkem a kaviárem z šalotky. A určitě nesmíte vynechat ani dezert, který připravuje zkušený francouzský šéfcukrář. Zkuste třeba dezert z rebarbory s pečenými mandlemi, tonka fazolí a bílou čokoládou.

Pokud do Prahy jedete za zážitky, nesmíte Triton minout. Právě zde dostanete příjemnou lekci zážitkové gastronomie. Navíc v prostředí umělé krápníkové jeskyně, což je neotřelý unikát.