Skvělé ZPRÁVY OD BARU: Přeplácaným KOKTEJLŮM ODZVONILO! Koukejte, co teď letí…

v GASTROLIFESTYLE

V jednoduchosti je krása. To je filozofie, kterou si bere za své stále více odvětví. Stejně tak i barový průmysl. Podniky prahnou po zjednodušování receptur, koktejlových menu a vlastně všeho, co se s barovou kulturou pojí. Jaký je důvod? Naskočte do víru nejčerstvějších mixologických trendů a jistě na to kápnete.

Návrat ke kořenům dnes hlásá prakticky celá gastronomická společnost. Zjednodušuje se, přechází se k lokálním producentům a slovo udržitelnost slýcháme z úst šéfkuchařů stále častěji. Jak ale tyto trendy prosakují do koktejlového světa? Vezmeme to pěkně popořadě.

Jednoduchost ve sklence i v podání

Ruku na srdce! Kolikrát jste si za svůj život ulétli na tlamolepech, bolehlavech, prostě drincích všemožných vůní a barev, po kterých jste druhý den jen sotva vstali z postele? Zběsilým kombinacím v tumblerech, ze kterých se navíc valí dým a k jejich servisu potřebuje barman ještě přídavný karavan, naštěstí zvoní hrana. Důvod je prostý – boj o místo i o čas.

Mít podnik od podlahy až po strop nacpaný láhvemi alkoholu vyžaduje hodně peněz. A prostoru. Ne každý si to však může dovolit, proto se majitelé barů snaží využít to, co mají, co nejefektivnějším způsobem. Získávají tím více místa pro pohyb za pultem a s jednodušší nabídkou mají volné ruce na obsluhu většího počtu zákazníků. A co na tuhle barovou evoluci říkají právě oni? Oceňují, že se při výběru drinku večera nemusí na koktejlovém menu dobrat položky sto šedesát osm a že trendy bar poznají podle toho, že ve svém drinku najdou maximálně čtyři ingredience, víc ani ťuk.

A už jste četli tohle?  FARMÁŘI z Luk to umí: Jejich PRODUKTY šmakují i uzdravují

Cesta k zelenému baru

Že je brčko „velký špatný“ pro ekologii i oceány už snad dneska ví každý. Bar je místo, kde se takového materiálu spotřebuje za jedinou noc celá hromada, proto najít alternativu za brčka a ubrousky je jen nutný začátek. Někde už to ovšem došlo i dál. Proč nepoužít na ozdobu drinku sušený plátek zbylého grapefruitu nebo chips vyrobený z dužiny po odšťavněném ovoci? Bar asi nikdy nebude zero waste místo, ale tudy cesta k udržitelnosti rozhodně vede.

Domácí je domácí

Destilát z velké globální produkce, která je nešetrná k životnímu prostřední a vykořisťuje své zaměstnance, nebo poklad z malé tuzemské rodinné palírny? Určitě také zvednete ruku za druhou variantu. Takže až v baru narazíte na řemeslné pálenky a destiláty, rozhodně si nechte připravit drink právě z nich.

Sezóna nejen na talíři

Bezový květ, rebarbora, růžový květ, měsíček nebo pastinák. Stejně jako se roční období promítá na talíře, dostávají se sezónní ingredience do koktejlových sklenek. Maceruje se, zdobí se, a to vším, co příroda aktuálně nabízí.

A už jste četli tohle?  Nejkrásnější snídaně v Praze? Třeba na střeše nad orlojem.

Méně je někdy více

A na závěr trend ze všech nejpalčivější. Podle britského průzkumu by měl být v koktejlech snížený obsah alkoholu, nebo dokonce vůbec žádný. Ukázalo se totiž, že za poslední dekádu se zdvojnásobil počet mladých do pětadvaceti let, kteří odmítají pít alkohol. Jasně, mluvíme o britském a americkém trhu. Předpokládáme však, že tahle vlna doje i sem. Jako ostatně všechno. Nealkoholické „mocktaily“ brzy proniknou i do zdejších podniků.

Co z toho všeho plyne? Že za hvězdu můžete být na své domácí party s koktejly podle receptur emeritních barmanů, aniž byste k tomu sháněli ingredience týden. Stačí jen naklikat v e-shopu tuzemský gin, likér nebo slivovici, skočit na zahradu pro zbytek a show může začít. Jen pozor na plastová míchátka.

 

Žhavý tip – Letní bezová vodka

Přemýšleli jste někdy nad tím, jak se dělá bezová vodka? Je to vlastně hodně jednoduché. Lepší než utrácet za drahé ready-made likéry je pamatovat si, kdy bude sezóna bezového květu. Vyrobte si domácí základ pro své letní drinky!

Ingredience:

1000 ml vodky

10 malých květenství bezu

A už jste četli tohle?  Na ČUMENDO v La Verandě: Tohle extravagantní LETNÍ MENU jinde v Česku nepotkáte

75 g cukru (můžete přidat podle chuti)

kůra z poloviny citronu

Postup:

  1. Nejlepší je nasbírat bez hned ráno – je nejvíc voňavý. Každé květenství pořádně opláchněte studenou vodou, abyste ho zbavili případného hmyzu.
  2. Květy volně vkládejte do sklenice s širokým hrdlem, dokud nebude plná. Přidejte citronovou kůru a cukr. Nádobu doplňte vodkou.
  3. Víko zašroubujte a sklenici uložte na tmavé místo. Vše macerujte asi 4–6 týdnů, dokud nebude barva destilátu bledě žlutá.
  4. Po vylouhování vše přeceďte přes plátýnko do lahve a vodku nechte ještě chvilku dojít. Ledově vychlazenou ji můžete ji vypít hned, lepší až tak za měsíc.

Žhavý twist – Negroni z meruňkovice

Negroni. Hořký král aperitivů, který má pořádné tělo z ginu. David Andrle z pražského Cash Only Baru ovšem připravil zajímavý twist, kde namísto ginu použil meruňkovici od legendárního Žufánka. Delikátní záležitost.

Ingredience:

3 cl meruňkovice Žufánek

2 cl Campari

2 cl Martini červený vermut

Postup:

  1. Všechny ingredience odměřte do sklenice s ledem a míchací lžičkou dobře promíchejte.
  2. Přes barmanské sítko nalijte do připravené sklenice a můžete servírovat. Bez ozdoby, bez dalšího ledu.