Slaví se Světový den whisky: Tyto tři zajímavosti o ní možná nevíte

v AKTUÁLNĚ

Whisky je jeden z nejvznešenějších nápojů. Proto vás asi nepřekvapí, že má svůj vlastní svátek.  Třetí květnovou sobotu se po celém světě slaví Mezinárodní den whisky. K této příležitosti jsme pro vás připravili tři zajímavosti o tomto legendárním alkoholu.

 

Jak vznikl název whisky?

O tom, kdo vynalezl výrobu whisky, se přou Irové se Skoty už po generace. Jisté však je, že první písemně dochované zmínky z roku 1494 pocházejí ze Skotska. Jde o přípis skotského krále Jakuba IV. představenému kláštera Saint Andrew´s, kterým přikazoval, aby bratr Cor připravil ze zaslané suroviny akvavit (z latinského „aqua vitae“), který označoval „vodu života“, tedy pálenku s léčivými účinky. „Živá voda“ v překladu do skotské keltštiny zní Uisige Beatha (uške beáta). Časem se tento název zjednodušil, a tak vznikl název whisky.

Znáte andělskou daň?

Andělská daň nebo andělský podíl se nazývá ztráta části objemu whisky, který vzniká odpařováním ze sudů během zrání. Ročně dochází k odpaření 2–5 % alkoholu. Množství závisí na prostředí, kde sudy leží – tedy na vlhkosti, teple a na použitém sudu.

A už jste četli tohle?  Radegast nabízí první svrchně KVAŠENÉ PIVO ve své historii

Věděli jste, že v Česku vzniká whisky, kterou oceňují ve světě?

I Česko má svého výrazného zástupce mezi whisky. Starou žitnou mysliveckou Selection z nejstarší palírny v Evropě, prostějovské Palírny U Zeleného stromu, oceňují znalci po celém světě. Nedávno přivezla z mezinárodní soutěže Catavinum World Wine & Spirits Competition ve Španělsku nejvyšší možné ocenění Great Gold. V sedmileté whisky Stará žitná myslivecká Selection se snoubí neopakovatelná chuť se smyslným dotekem vanilky, pikantností čerstvě posečeného žita a jemnými ovocnými tóny. Zrála v pečlivě vybraných dubových sudech uložených v prostějovských historických sklepích, kde panuje specifické klima. Za dokonalým procesem zrání stojí pozorná péče palírenského blend mastera Romana Petruše. Více na https://palirnauzelenehostromu.cz.