SOUDRUZI NÁS pijí: Rekordní rok ČESKÉHO PIVA v Rusku

v AKTUÁLNĚ/PROFIZÓNA

Srdce každého Čecha by se mělo dmout pýchou. Proč? Nejnovější statistiky ukazují, že ruským spotřebitelům učarovalo české pivo nejvíce v historii. Jak uvedlo ve zprávě Ministerstvo zemědělství ČR, čeští výrobci mají za sebou rekordní rok. Chtělo by se (trochu sarkasticky) říci, že nás Rusové žerou…

Pivu se v roce 2018 na ruském trhu dařilo a poprvé za posledních pět let se zvýšila jeho spotřeba. To se pozitivně projevilo i na exportu českého piva do Ruska. Podle výsledků Českého statistického úřadu bylo vyvezeno téměř 375 tis. hektolitrů v hodnotě přes 700 mil. Kč. To je nárůst o 55 % oproti roku 2017. Rusko je tak nejvýznamnějším trhem pro české pivo mimo země EU a ČR druhým největším exportérem piva do Ruska.

Ačkoliv v posledních letech spotřeba piva v Rusku klesala, loni došlo ke změně a spotřeba se poprvé po několika letech zvýšila. Jako hlavní impulsy této změny jsou nejčastěji uváděny konání Mistrovství světa ve fotbale a teplé počasí. Pivo je v Rusku velmi sezónní záležitost. Proto podle statistik teplé letní počasí ovlivňuje chování spotřebitelů. Prognózy však nepředpokládají, že by spotřeba piva a alkoholu měla v dalších letech nějak závratně narůstat.

A už jste četli tohle?  NOVINKA PRO PIVAŘE: Prazdroj rozjíždí NOVOU CERTIFIKACI hospod se špičkovým pivem

Těmto předpovědím nahrává řada faktorů. Na jedné straně přísná regulace ze strany státu: zákaz reklamy na alkohol, omezení prodejní doby a míst, zvyšování daně na alkohol a další. Na druhé straně se mění i chování samotných spotřebitelů.

Rusové pomalu mění životní styl a více dbají na zdravý způsob života, především mladí a ve velkých městech. Populace, která dlouhodobě preferuje tradiční české a německé importní ležáky pomalu stárne. A mladá generace raději objevuje spíše nové druhy piv jako např. kraftová a ochucená, či jiné druhy nápojů s nízkým obsahem alkoholu.

České pivo v Rusku

České pivo je mezi Rusy dlouhodobě ustálený termín, který zaručuje kvalitu a to se projevuje v reálných číslech. Bez ohledu na všechny překážky dosáhl export českého piva do Ruska v roce 2018 rekordních hodnot. Podle předběžných výsledků ČSÚ bylo vyvezeno téměř 375 tis. hektolitrů v hodnotě přesahující 700 mil. Korun. To je nárůst o 55 % oproti roku 2017.

Rusko je tak nejvýznamnějším trhem pro české pivo mimo země EU a ČR je druhým největším exportérem piva do Ruska (po Německu). V této souvislosti zároveň nesmíme zapomenout na „české pivo“, které se licenčně vaří v Rusku, příp. na čistě ruská piva, která používají české názvy jako svou marketingovou strategii.

A už jste četli tohle?  ČESKÝ ÚSPĚCH: Litovelský Černý Citron je mezi nejlepšími ochucenými pivy Evropy

Zdroj: Ministerstvo zemědělství ČR