Velikonoční REFRESH: tradiční pečení v NETRADIČNÍ podobě

v AKTUÁLNĚ/RECEPTY

Jedna velká pravda: Holky tyto svátky nesnášejí – zaprvé dostanou na zadek, zadruhé musejí napéct a navařit spoustu jídla. Velikonoce jsou spojeny s mnoha tradičními pokrmy, především se peče. I tradice ale může získat novou verzi, vylepšenou a přizpůsobenou dnešní době. A to aniž by se kdokoliv ortodoxní urazil. Co si letos upéct a jak?

Mazance jsou prý nejstarší obřadní pečivo pečené na našem území. Bochánky se středem naříznutým do kříže, který symbolizuje Kristovo utrpení, zvládnete upéct raz dva. Tradiční mazanec je dokonce z téměř neslazeného těsta. I když dnes jsou ceny surovin spíš opačné, na cukr měly peníze jen bohaté rodiny a v těch chudých se sladil jen sladkou smetanou.

I takhle starý recept je snadné adaptovat na moderní poznatky o pečení a výživové trendy. Stačí klasickou hladkou pšeničnou mouku aspoň částečně vyměnit za špaldovou od Babiččiny volby, u které si můžete být jisti kvalitou. Je dost možné, že právě vaše praprababička nejen mazance ze špaldy pekla.

Špalda je stará nešlechtěná odrůda pšenice, kterou z polí vyhnala až průmyslová revoluce a výnosnější odrůdy. Oproti klasické hladké mouce obsahuje o něco méně lepku, i v necelozrnné podobě obsahuje více kvalitních výživných látek a v neposlední řadě je lépe stravitelná. Co se zrovna pro pečení mazanců a dalšího kynutého velikonočního pečiva hodí, je, že dobře kyne a má jemnou oříškovou chuť a vůni. Jen počítejte s tím, že s použitím špaldové mouky budou vaše výrobky o něco tmavší.

Jidášky nebo zajíčci?

Známým velikonočním pečivem jsou i jidášky. Ty svůj název dostaly podle zrádce Jidáše, kterého černé svědomí dohnalo až do neslavného konce. Tradiční jidášky právě tento konec symbolizují: pečou se v různých tvarech, které připomínají provaz nebo uzel, na kterém se Jidáš pod vahou černého svědomí oběsil. Stejně jako tato legenda je ale stejně známý fakt i ten, že Velikonoce jsou svátky oslavující příchod jara, a tak se v mnoha rodinách pečou i jidášky v podobě nejrůznějších zvířátek – třeba zajíčků nebo holubiček. Pokud si kynuté zajíčky dáte na Zelený čtvrtek ke snídani a k tomu je pořádně namažete medem, tradici dodržíte víc než důstojně! S dokonalým výsledkem vám stejně jako v případě mazanců pomohou hladké mouky  Babiččina volba – špaldová a na kynuté těsto. Jidáše podle tradice chrání před hadím uštknutím a bodnutím od hmyzu. Tady je ale extrémně důležité, abyste si jidášky upekli sami. Ty nepečené doma totiž prý tuhle kouzelnou moc nemají.

A už jste četli tohle?  FARMÁŘI z Luk to umí: Jejich PRODUKTY šmakují i uzdravují

Nejen nádivka (se) zelená

Se Zeleným čtvrtkem se pojí ještě jedna tradice a ta se tentokrát netýká sladkého pečiva, ale prostě konzumace něčeho zeleného. Mezi první jarní byliny patří kopřivy, hluchavky, listy pampelišek ale i divoké (a dnes už i šlechtěné) rukoly nebo třeba řeřichy. Pokud byly Velikonoce hodně brzy a třeba ještě na sněhu, vyřešilo se to loňským zelím nebo kapustou. Z těchto bylin a zelenin se obvykle dělala polévka nebo pekla nádivka. Místo nádivky si ale můžete dopřát klidně křehký slaný koláč.

 

Slaný koláč s hráškem a mrkví

INGREDIENCE NA TĚSTO: 300 g hladké mouky Babiččina volba na křehké pečivo, 150 g sádla, 1 vejce, 1 lžička soli, 50 ml studené vody

INGREDIENCE NA NÁPLŇ: 200 g hrášku, 3 menší mrkve, velká hrst hladkolisté petržele, 350 ml 30% smetany, 4 vejce, špetka muškátového oříšku, sůl a pepř

POSTUP: Troubu zapněte na 180 °C. Do mísy nasypte mouku, přidejte pokrájené sádlo, vejce, sůl a vodu. Rukama vypracujte hladké těsto, které zabalte do potravinové folie a uložte alespoň na hodinu odpočinout do lednice.                Vychlazené těsto vyválejte mezi dvěma archy pečicího papíru. Horní papír sloupněte a pomocí spodního snadno překlopte do koláčové formy. Pak sundejte i druhý papír a těsto do formy urovnejte a přebytečné kraje odřízněte. Na těsto rozvrstvěte hrášek a pokrájenou očištěnou mrkev. Vejce vyšlehejte se smetanou, přidejte muškátový oříšek, sůl a pepř. Směsí zalijte zeleninu v koláči a pečte ve vyhřáté troubě asi 40 minut, dokud povrch není pevný a zlatavý. Troubu zapněte na 180 °C.

A už jste četli tohle?  Nový průzkum FAKT NEPŘEKVAPIL: Nejméně závad mají TUZEMSKÉ potraviny

Do mísy nasypte mouku, přidejte pokrájené sádlo, vejce, sůl a vodu. Rukama vypracujte hladké těsto, které zabalte do potravinové folie a uložte alespoň na hodinu odpočinout do lednice. Vychlazené těsto vyválejte mezi dvěma archy pečicího papíru. Horní papír sloupněte a pomocí spodního těsto snadno překlopte do koláčové formy. Pak sundejte i druhý papír a těsto do formy urovnejte a přebytečné kraje odřízněte. Na těsto rozvrstvěte hrášek a pokrájenou očištěnou mrkev. Vejce vyšlehejte se smetanou, přidejte muškátový oříšek, sůl a pepř. Směsí zalijte zeleninu v koláči a pečte ve vyhřáté troubě asi 40 minut, dokud povrch není pevný a zlatavý.

 

Kynutí zajíčci

INGREDIENCE: 500 g hladké mouky Babiččina volba na kynuté těsto, 250 ml vlažného mléka, 1 vejce, 80 g rozpuštěného másla, 1 balení sušeného droždí, 1 vanilkový cukr, 20 g cukru, špetka soli, vejce na potření, hřebíček na zdobení

POSTUP: Do mísy prosejte mouku, přidejte všechny zbylé ingredience a zadělejte těsto. Poté ho vyklopte na pomoučenou plochu. Ručně těsto propracujte tak, aby bylo pružné a poté ho uložte do čisté mísy, překryjte utěrkou a nechte hodinu kynout na teplém místě, dokud nezdvojnásobí objem. Troubu zapněte na 180 °C. Z vykynutého těsta tvarujte jednotlivé zajíčky a ty klaďte na pečicím papírem vyložený plech s dostatečnými rozestupy. Každého zajíčka potřete vejcem a dozdobte hřebíčkem, který bude připomínat oko. Nechte ještě asi 10 minut kynout na plechu a pak pečte dozlatova zhruba 20 minut.

A už jste četli tohle?  Pohanka jako SUPERPOTRAVINA: Jídlo chudých zažívá RENESANCI

 

Mazanec ze špaldové mouky

INGREDIENCE: 300 g hladké špaldové mouky Babiččina volba, 200 g hladké mouky Babiččina volba na kynuté těsto, 110 g změklého másla, 2 žloutky + 1 vejce na potření, 120 g cukru krupice, 1 vanilkový cukr, 250 ml vlažného mléka, 30 g droždí, špetka soli, 1 lžička citronové kůry, 2 lžíce rumu, hrst rozinek, hrst mandlí

POSTUP: Do mísy nasypte mouku, cukr a vanilkový cukr, promíchejte a do středu udělejte důlek. Do důlku nalijte mléko a rozdrobte droždí. Nechte asi 10 min odstát, dokud kvásek nevzejde. K mouce přidejte všechny zbývající suroviny kromě mandlí a zadělejte hladké pružné těsto. To vložte do čisté mísy, překryjte čistou utěrkou a nechte kynout na teplém místě asi 1 hodinu, dokud těsto nezdvojnásobí objem. Troubu zapněte na 150 °C. Po vykynutí vytvarujte z těsta mazanec, potřete ho rozšlehaným vejcem a posypte pokrájenými mandlemi. Nechte asi 10 minut nakynout. Pečte asi 60 minut dozlatova.

Zdroj receptů a fotografií: Babiččina volba