Zeměpis pogurmánsku: Znáte českou VESNICI, kde bydlí jen VÍNO?

v GASTROLIFESTYLE

Zavítáte-li na Slovácko, určitě si nechte čas na návštěvu obce Prušánky a přilehlých Nechor. Nechory, vzdálené asi 1 km od Prušánek, jsou unikátní vesnicí, jež je tvořena jen a pouze vinnými sklepy. Vinné sklepy vytvářejí ráz malé obce s vlastním náměstíčkem a přiléhajícími uličkami.

 

Nechory jsou ojedinělou, lidmi vytvořenou lokalitou, kde nikdo nebydlí. Všechna stavení slouží pouze pro jeden účel, a to k výrobě vína a pěstování révy vinné a následnému uskladnění vyrobeného vína. V dnešní době jsou již tak velké, že se ještě dělí na Horní a Dolní Nechory. Dolní Nechory tvoří onu obdivovanou vinařskou vesničku, zatímco Horní Nechory se rozkládají podél vinohradnické cesty vedoucí přímo mezi vinohrady.

Historie a vznik Nechor jsou velmi pikantní. Prušánecké vinné stavby ležely nejdříve hned u vesnice při cestě do Čejkovic, kde se nacházel nejbližší kostel. Ale prušánečtí občané, zejména muži, se v nich zastavovali cestou k nedělní bohoslužbě a velká část jich na mši vůbec nedorazila. Proto nechali tehdejší majitelé panství sklepy zbourat a vystavět nové v dnešních místech a pro jistotu nařídili postavit kostel přímo v Prušánkách.

A už jste četli tohle?  Superpotravina MACA tvrdí ZDRAVÍ i SEX

V Nechorách se pořádá i mnoho zajímavých kulturních akcí, vinařských i folklórních, např. „S vinařem u Nechor“, kdy nechorští vinaři otevírají sklepy pro návštěvníky během celého léta. V dnešní době je v Nechorách více než 450 vinných sklepů a nacházejí se v nich i soukromé zájezdní vinárny nebo penzion a různé možnosti ubytování. Přes Nechory vede také vinařská cyklistická stezka.