Kytky jako bojovník snižují riziko rakoviny

v GASTROLIFESTYLE

Chcete snížit rizika onemocnění rakovinou? Pak je nutné posilovat imunitu a vytvořit v těle takové prostředí, které buňkám nedovolí zmutovat. Významnou roli v prevenci hraje výživa! Ta by měla být nejbohatší na potraviny rostlinného původu. Co z darů přírody dokáže nádorové bujení zablokovat?

Základem prevence je rostlinná strava. Konzumací potravin ze skupiny ovoce, zeleniny, obilnin, luštěnin, ořechů, semínek, bylin či některého druhu koření, se totiž podstatně snižuje riziko, že na nás nějaký druh rakoviny zaútočí. V čem spočívá síla rostlinných potravin? Obsahují velké množství vlákniny, vitaminů, antioxidantů a fytochemických látek, které dokáží procesy nezbytné pro růst nádorů zablokovat. V případě ovoce a zeleniny je nejvíce protirakovinových látek ve slupkách (jablko, hroznové víno, hruška). Některé potraviny působí také jako šetrná přírodní chemoterapie.

Nejúčinnější ochránci proti zhoubnému bujení

  • Kořenová a brukvovitá zelenina (brokolice, květák, kapusta, červená řepa, mrkev, chřest, ředkev, kedlubna, kysané zelí). Obsahují hodně vitaminu C, vlákniny, kyseliny listové. Mají účinky přírodních antibiotik a ničí nemocné buňky.
  • Cibule, česnek, pórek, pažitka – látky v nich obsažené zpomalují dělení rakovinových buněk a chrání tělo před působením volných radikálů.
  • Rajčata (ve formě protlaku nebo šťávy). Stejně jako paprika obsahují látku lykopin, která tělo chrání hlavně před rakovinou střev, plic a prostaty.
  • Bobuloviny (jeřáb obecný, jahody, maliny, ostružiny, brusinky, víno). Díky obsahu polyfenolů mají protizánětlivé a protirakovinotvorné účinky. Obsahují i železo, draslík a kyselinu ellagovou, která zneškodňuje bakterie a viry.
  • Citrusy, jablka, hrušky, kiwi, papája – látky v nich obsažené fungují jako prevence zákeřného bujení a dokáží také omezit případný růst nádorů.
  • Ořechy, mandle, oleje a semínka (dýňová, lněná, olej řepkový, ořechový). Jsou plné bílkovin, vitaminů, kvalitních tuků a ochranných látek fytosterolů. Působí proti zhoubnému bujení.,
  • Čaje (zelený, černý, zázvorový). K posílení imunity stačí jeden šálek denně.
  • Koření (kurkuma, zázvor, kardamon, muškátový oříšek, chilli, skořice). Obsahují antibakteriální látky, starají se o správnou funkci jater, čistí krev.
  • Houby (hlíva ústřičná, shiitake reishi, žampiony) – jsou zdrojem proteinů, draslíku a zinku. Dokáží nastartovat imunitu, ničí infekce a záněty, přispívají k regeneraci organismu.
  • Sladkovodní řasy – díky vysokému obsahu chlorofylu, vitaminů a minerálů patří k nejzdravějším potravinám vůbec. Brání zánětům, posilují imunitu.
  • Luštěniny (hrách, fazole, čočka) – obsahují hodně bílkovin, vlákniny, vitaminů a minerálních látek, které na sebe váží jedovaté látky a působí protizánětlivě.
  • Olivy a olivový olej – mají silné antioxidační účinky, chrání buňky před změnami, které vedou ke vzniku rakoviny.
A už jste četli tohle?  Kam za ochutnávkou vína? Třeba do unikátního sklepního labyrintu v Šatově