Lahůdka pro profesionály: ENOLOGOVÉ hodnotili vína do soutěže SUCHÁ VÍNA ONLINE

v PROFIZÓNA

Unie enologů dala v dubnu své hlavy dohromady a v pastvě vinařství Valticích se pustila do prvního letošního hodnocení vín v soutěži „Suchá vína online“. Nejvíce bodů z představených 11 vzorků  získalo víno Grand Pinot Bizé z vinařství Ing. Petr Bíza. Vína, která se uchází o zařazení do výběru stovky exkluzivních suchých vín, musí dosáhnout minimálně 85 bodů ze 100. Jaká vína stojí za to ochutnat?

V rámci dubnového setkání Unie enologů (to jsou přece studovaní odborníci na víno) posuzovali členové 7 vzorků bílých a 4 vzorky červených vín. „Šampionem“ dubnového setkání se stal výběr z hroznů Grand Pinot Bizé ročník 2015 z vinařství Ing. Petr Bíza, které získalo 89,05 bodů a zařadilo se na dělenou dvacátou pátou pozici mezi dosud hodnocená suchá vína soutěže.

„Víno pochází z naší prestižní vinice Novosedy, kde jsou vysazené burgunské klony,“ uvádí Petr Bíza a dodává: „Hrozny se macerovaly 30 dní na slupkách, pak víno zrálo v dubových sudech 28 měsíců a až nyní se dostalo do prodeje.“ V chuti je Grand Pinot Bizé nazrálé, bohaté extraktem, s příjemně vyváženými sametovými tříslovinami a s lahodnou dochutí sušených třešní, jahodového džemu a čokolády. Držitelem nejvyššího počtu bodů v soutěži je zatím Pinot Noir, výběr z hroznů z roku 2011 z vinařství Vinselekt Michlovský.

A už jste četli tohle?  Podnikáte v gastronomii? Těchto 25 faktů o ONLINE REPUTACI vás hodně překvapí...

Co to je za soutěž?

Nejnáročnější soutěž hodnocení vín u nás s názvem „Suchá vína online“ je založena na systému plovoucího výběru 100 nejlepších moravských a českých vín. „U každého vína hodnotí komise složená z přítomných členů unie nejen senzorické vlastnosti, ale také jeho momentální kondici a chování vína v čase hodnocení z velké sklenice, kde vynikne vrstevnatost a potenciál vývoje včetně vhodnosti ke snoubení v gastronomii. Vína se bodují způsobem vylučujícím alibismus a všechna hodnocení se počítají do průměru,“ uvádí předseda Unie enologů Mojmír Baroň a dodává, že přihlásit se mohou pouze vína splňující podmínky soutěže.

Do výběru mohou být následně zařazena pouze vína, která dosáhnou 85 bodů. Platí také, že vína s vyšším bodovým hodnocením nahrazují v systému ta s hodnocením nižším. „Posláním soutěže je návrat moravského vinařství ke komplexním suchým bílým i červeným vínům plně srovnatelným s velkými víny Evropy a celého světa,“ dodává Mojmír Baroň.

Co je Unie enologů…

Unie enologů České republiky byla založena v roce 2014 zakládající pěticí členů: Milošem Michlovským,  Františkem Mádlem, Petrem Ptáčkem, Markem Petrjánošem a Mojmírem Baroňem, který je předsedou spolku. Má v současnosti 42 členů. Cílem unie je sdružovat enology působící v České republice, organizovat odborné semináře k podpoře výzkumu a vzdělávání svých členů v oblasti vinohradnictvím, enologie, vinařství, zajišťovat světu provinařskou a vinohradnickou veřejnost, podporovat spolupráci s ostatními vinařskými organizacemi.

A už jste četli tohle?  Radegast slaví 50: Hořká legenda milovníků piva vznikla díky lsti...

Jaká vína se mohou přihlásit?

Hrozny pro výrobu vína musí pocházet pouze z ČR (vinařská oblast Morava a Čechy).

Výrobce musí být plátce do VF.

Vína lze vyrábět pouze z hroznů révy vinné odpovídajících kvalitativnímu zařazení:

– víno s přívlastkem pozdní sběr

– víno s přívlastkem výběr z hroznů,

– bez přídavku cukru a etanolu v celém procesu vinifikace,

– víno – bílé i červené musí mít obsah zbytkového cukru (gl + fr) max 4 g/l.

–  minimální obsah alkoholu je 12,5 %, bez zaokrouhlování

Zdroj: www.unieenologu.cz a www.suchavinaonline.cz