Hříšné VELIKONOCE a pálení žáhy: Jak zmírnit následky hodování?

v GASTROLIFESTYLE

Velikonoční mlsání je mnohdy příčinou, kdy si naše zažívání projde peklem. Pocit, kdy se v žaludku žení všichni čerti a vy čekáte, kdy shoříte zevnitř, čas od času zažije každý z nás. Pálení žáhy dokáže znepříjemnit život, ale také způsobit vážné zdravotní komplikace. Jak se ho zbavit?

Snažit se o velikonočních svátcích, kdy se prohýbají stoly a cinkají šamprlata, jíst zdravě, je téměř nemožné. Jak se chovat?

Pokud často trpíte na pálení žáhy, měli byste jíst nejpozději tři hodiny před spaním. Jakmile totiž tělo položíte do vodorovné polohy, kyseliny plného žaludku vám začnou dráždit jícen. Každé sousto řádně pokousejte, nehltejte.

Odborníci tvrdí, že jednotlivá sousta mají být překousána zhruba šestnáctkrát. Jestli jste kuřáci, odpusťte si svou oblíbenou cigaretu bezprostředně po jídle. Nikotin totiž dokáže uvolňovat žaludeční svěrač. Jedna babská rada tvrdí, že pomáhá spánek na levé straně, kdy si netlačíte na trávicí ústrojí.

Co vás dráždí

Trpíte-li na pálení žáhy, měli byste se pokusit vynechat tučná a smažená jídla. Zatěžují žaludek, protože na jejich zpracování musí vyrobit mnohem více kyseliny. Stejně tak dávejte pozor na sladké, např. čokoládové produkty, ale také kolové limonády. Podráždit vás může i káva.

A už jste četli tohle?  BALENÍ jídla v 21. století: Kdy se plasty HODÍ a kdy ŠKODÍ?

I když se o Velikonocích obvykle nevyhneme požívání alkoholu, je nutné držet míru a navíc správně volit druh alkoholu. Pozor obzvlášť na pivo a červené víno. Problém může udělat také mléko, jehož složky tuk, bílkoviny a vápník nadělají paseku v případě, že váš jícen nefunguje tak, jak by měl.

Co říkají babské rady?

Co také pomáhá proti pálení žáhy a nedráždí žaludek? Například zázvorový čaj, minerální voda Vincentka, z potravin to jsou banány a melouny, ovesné vločky, ale také například aloe vera, někdy pomáhá i mléko (méně tučné).

Pokud často trpíte tímto zdravotním problémem, preventivně noste volnější oblečení a příliš si neutahujte opasky. Problémy s pálením žáhy mají také lidé s nadváhou nebo lidé obézní. Přebytečné tuky mnohdy tlačí na trávicí ústrojí, čímž pálení žáhy vyvolávají.