Není RAW jako RAW: Jak NENALETĚT při přechodu na SYROVOU stravu

v GASTROLIFESTYLE

Zařazení syrové stravy do jídelníčku je pro tělo prospěšné, ať už se rozhodnete pro dlouhodobé stravování tímto způsobem nebo krátký výživový restart. Při výběru potravin si však dejte pozor, aby byly skutečně raw. Čím nás výrobci nejčastěji klamou?

Syrová strava dodává tělu nutné živiny i energii a kromě toho ho dokáže zbavit špatných jídelních návyků, což se pozitivně odráží na postavě i celkovém zdraví. „Kvalitní syrová strava je vydatná a chuťově poctivá, plná živin. Pravidelnou konzumací raw food si vylepšíte jídelní návyky a snáze se zbavíte těch špatných, ať už se jedná o konzumaci rafinovaného cukru v potravinách, kofeinu či alkoholu,“ říká zakladatelka společnosti Lifefood Tereza Havrlandová.

V případě živé stravy jsou základem kvalitní ovoce, zelenina, semínka a oříšky v BIO kvalitě. Kromě toho jsou na trhu různé druhy raw produktů. Bohužel ne všichni výrobci ctí gró raw potravin. Pro zachování vysokého podílu aktivních enzymů, minerálních látek, vitamínů a kvalitních živin se raw potraviny upravují max. do 45 °C. Klíčové jsou zejména vstupní suroviny, které musí tomuto požadavku odpovídat, jinak to zcela postrádá smysl. Dále nesmí obsahovat žádné náhražky, desítky éček a podobně.

A už jste četli tohle?  Hospodská strava BEZ ZBYTEČNÉ CHEMIE? Projekt české matky hlásí, kde se ZDRAVĚJI najíte

Co je psáno, není dáno!

Spousta lidí je přesvědčená o tom, že když je na výrobku nápis raw, mohou tomu věřit a kupují si něco zdravého. Bohužel řada českých výrobců své spotřebitele klame. „Je rozdíl, jestli něco děláte na základě svých zkušeností, svého životního stylu a děláte to srdcem, nebo pouze za účelem co nejvyššího zisku. Denně na trhu narážím na různé druhy tyčinek s označením raw, které ve skutečnosti raw nejsou. Výrobci těchto tyčinek totiž sami nevědí, z čeho je vlastně dělají,“ říká výživová specialistka.

Pokud se o raw food nezajímáte hlouběji, pravděpodobně si neuvědomíte, že například sušené ovoce v řadě tyčinek označených jako raw je upraveno sušením při 70 °C, což jednoznačně popírá koncept raw food. Podobné je to i s oříšky, které se běžně upravují při vysokých teplotách, dokonce až 200 stupňů. Výjimku tvoří přírodní (nesolené, nepražené) mandle a semínka, které bývají ve většině případů opravdu raw. A i tak je dobré si to ověřit.

Živé oříšky i čokoláda

Základem raw stravy jsou oříšky, které jsou často i součástí raw tyčinek nabízených na českém trhu. Oříšky ve své čisté formě poskytují tělu potřebné živiny a jsou plné zdravých tuků. Kešu oříšky je možné získat ze skořápky i za studena, ručně, ale celosvětový velký potravinářský průmysl to nedělá, protože je to náročné a finančně neatraktivní.

A už jste četli tohle?  Kam na gastro zážitek v Praze? Přijďte na mladé víno a husí lahůdky

Nejsou to ale pouze kešu ořechy, na které by se měli příznivci syrové stravy zaměřit. Jestliže máte rádi raw tyčinky, buďte při jejich výběru pečliví. I když ne vždy platí, že vyšší cena rovná se vyšší kvalita, v případě raw tyčinek to bývá platné na základě použitých ingrediencí. A jelikož je raw strava pestrá, její součástí je i čokoláda. Ale pozor! Při výběru raw čokolády se ujistěte, že kakao, z kterého je vyrobená, neprošlo tepelnou úpravou, a zjistěte, čím je čokoláda oslazená. Skutečná raw čokoláda je slazená například přírodním, za studena zpracovaným sirupem z agáve či jakonu nebo datlemi a dochucená dalšími nezpracovanými přírodními produkty.