S Romanem ŠMUCLEREM o zubech a jídle: Škodí ŽVÝKAČKA? Kolik v životě dáme za ZUBY? …a znáte „ostravské bělení“?

v GASTROLIFESTYLE

Docent Roman Šmucler je nejznámější stomatolog v Česku, prezident České stomatologické komory a majitel vyhlášené kliniky Asklepion. Rozhovor s ním o tématu jídlo versus zuby není žádné chození kolem horké kaše, ale přímý směr k jádru pudla. Co s naším chrupem dělá jídlo? Jak nám (ne)škodí žvýkačka nebo která světová kuchyně je pro zuby největší mor?

 

Mezi veřejností kolují informace, že ani ovoce našemu chrupu kvůli obsaženým kyselinám zcela neprospívá. Které nám nejvíc škodí?

Veškeré kyselé potraviny škodí, typicky citrón. Znají to ženy na severu Moravy při tzv. „ostravském bělení zubů“, tj. vykloktat citron a ihned si vyčistit zuby. Ty sice vypadají chvilku bělejší ale pak „odejdou“. Pekelný zvyk… Pokud jíte kyselé, tvrdou potravu, odložte čištění zubů až za pád hodin anebo aspoň si před tím vypláchněte ústa čistou vodou.

Barví některé potraviny „nenávratně“ zuby?

Mnohé, například mrkev. Není to ale nevratné, profesionálním bělením umíme problém vyřešit velmi bezpečně. Bělení má mnoho úskalí, často vidím, že bělí zuby „kdo má ruce a nohy“. Výsledky jsou tristní – extrémně i ztráta zubů, často velké bolesti. Lidé by měli vyhledávat lékaře, kteří tuhle techniku opravdu umí a nikoli amatéry v obchodních centrech.

A už jste četli tohle?  Felix Slováček: Jemně KRVAVÉMU BIFTEKU nikdy neodolá

Které potraviny naopak zubům svědčí a proč?

Třeba vysoký obsah vápníku udržuje rovnováhu na povrchu skloviny.

Velkým fenoménem je žvýkačka. Podle některých nám prospívá, podle jiných vytahuje plomby. Je pro nás přínosem?

Pokud žvýkačka „vytáhne výplň“, buďme ji vděční, zjevně ta výplň potřebovala vyměnit. Žvýkačky musejí být bez cukru a pak mohou pomoci s očistou zubů po jídle, najmě sníží zápach, jako třeba ústní voda, která je v lepších restauracích na toaletě. Žvýkačky hodně pomáhají trávení a proti bolestem žaludku z „pálení žáhy“. Pokud se ale spotřeba žvýkaček přežene, může trpět čelistní kloub a žvýkací svaly.

Co jsou podle vás největší mýty o tématu zuby vs. jídlo?

Generelně se podceňuje vliv sladkého. Dlouho mnozí lékaři tvrdili, že stačí si správně čistit zuby ale v reálu to neplatí. Pokud jíte a pijete (to je hlavní problém) sladké, zachránit zuby je těžké.

Vy sám při výběru jídla, např. v restauraci, volíte si z jídelního lístku podle vlivu pokrmu na chrup?

Ne. Jím, co mi chutná a prospívá. Jako stomatolog vím, kdy a jak si pak vyčistit zuby, a to je celé.

A už jste četli tohle?  Co jíst a pít, když je venku ABNORMÁLNÍ HIC?

Jakou stravu upřednostňujete?

Já spíše přemýšlím jako obecný lékař než vysloveně stomatolog. V Česku jsme mistři světa v pití alkoholu, požívání smaženého jídla a polykání cukrů. Za „odměnu“ umíráme rychleji, než třeba Němci a ti také nežijí úplně zdravě. K tomu přicházíme a o zuby a máme ze stravy psychiatrická onemocnění. Snažím se omezovat cukry, co to jde. Dříve jsem si dal dortík nebo koláč denně, teď tak týdenně.

Existují nějaké údaje o tom, která světová kuchyně nejvíce škodí chrupu?

Překvapivě módní a jakoby zdravá asijská. To vykousávání kyselého ovoce a agresivní jídla. Oni toho jedí málo, tak netloustnou, ale zuby mají poškozené.

V říjnu se v Praze koná pod záštitou ČSK největší odborný dentální veletrh PRAGODENT, který se letos uskuteční po sedmadvacáté. V čem tkví jeho úspěch?

Zubní lékaři jsou pravým opakem všeobecné medicíny. Pacienti si platí jejich služby, v oboru působí nikoli pár prominentních ale tisíce malých firem. Jinými slovy, stomatologie je plná brutální konkurence a říká se, že to je nejinovativnější obor na světě, a to i ve srovnání s elektronikou. A tak všichni jedou na výstavu a snaží se přijít na to, jak zavést něco nového nebo jak aspoň koupit to stávající levněji.

A už jste četli tohle?  SEZÓNNÍ MENU pro gurmány? Zkuste třeba pstruha s angreštem

Před 23 lety jste založil jednu z nejvýznamnějších klinik pro estetickou medicínu ve Střední Evropě – Asklepion. V čem je unikátní?

Od začátku máme „skromnou ambici“ být nejlepší na světě a podílet se na špičkovém výzkumu. Nevidíme konkurenci v ČR, soutěžíme třeba s Harvardem. Jsme nejčastěji prezentující evropské pracoviště na světových kongresech. Předstihli jsme všechny univerzity i nemocnice na našem kontinentu. Nejsme tu proto, abychom si vydělali peníze na lepší dovolenou. Chceme přicházet s novými řešeními problémů nemocných a máme paradoxní radost, pokud jsou naše služby levné a dostupné. Nezdražili jsme od roku 1997 laserové výkony. Více a více lidí si je může dovolit. To je náš smysl existence.

Foto: Archiv kliniky Asklepion