GASTROťafky pro chřipku: Jak může KUCHAŘ vyléčit MORIBUNDUS?

v AKTUÁLNĚ/GASTROLIFESTYLE

Již tradičně se českými médii v těchto týdnech prohánějí zprávy o vraždící chřipkové epidemii, virózách či nachlazeních. Televizní reklamy se předhánějí v prezentacích nejúčinnějších léků a RESTmistr sáhnul do zdrojů staré dobré kuchařky. Jaké lahůdky z gastronomie nám můžou pomoci s bojem proti moribundu?

Organismus během nemoci potřebuje vyšší příjem kalorií než za běžných podmínek a i když nám moc nechutná, musíme se přemoci. Snížený příjem kalorií omezuje regeneraci organismu, zhoršuje příznaky a prodlužuje trvání nemoci. Nezapomínejte však ani na dostatečný příjem tekutin.

Poctivá drůbežanda

Drůbeží polévka se k léčbě nachlazení využívá už staletí. „Její konzumací dodáte organismu dávku vitamínů, minerálů, kalorií a bílkovin, které tělo pro svoji regeneraci a uzdravení potřebuje. Vedle toho je polévka dobrým zdrojem tekutin a elektrolytů. Ty jsou pro dostatečnou hydrataci organismu nezbytné,“ říká Markéta Brožová, hlavní trenérka fitness pro ženy Contours. Kuřecí polévka obsahuje aminokyselinu cystein. Jedna z jeho forem stimuluje rozklad hlenu a působí protizánětlivě, protivirově a antioxidačně. Drůbeží polévka také tlumí aktivitu neutrofylů, které mohou být původcem ucpaného nosu a věčného pokašlávání.

Podle Markéty Brožové zafungují i jiné polévky: „Podobně jako kuřecí a drůbeží polévka jsou v případě nemoci přínosné masové vývary z kostí. I ony obsahují velké množství tekutin, ale i kalorie, vitamíny a minerály, například hořčík, vápník, kyselinu listovou a fosfor.“ Stejně jako v případě kuřecí polévky také jejich konzumace uvolňuje ucpaný nos a napomáhá odhlenění.

A už jste četli tohle?  Hvězdná pilotka EXKLUZIVNĚ: Jaké jídlo jí pomáhá na slavném závodě Rally Dakar?

Česnek nejen na upíry

Česnek působí jako přírodní antibiotikum, posiluje imunitu a pomáhá proti plísním. Co říkají vědci? Pravidelní konzumenti česneku jsou méně nemocní. Oproti skupině, která konzumovala namísto česneku placebo, byli konzumenti česneku nemocní o 70 % dnů méně. Pravidelní konzumenti česneku se uzdravují rychleji, jejich rekonvalescence trvala průměrně o 3,5 dnů méně než u skupiny, která konzumovala placebo. Podle jiných studií zase česnek zmírňuje akutní symptomy chřipky a nachlazení a zkracuje dobu onemocnění.

Nejlepší účinek bude česnek mít, když si každé tři až čtyři hodiny dopřejete jeden stroužek. „Chuťově schůdnější ovšem bude, když si ho rozmačkáte do vývaru, který tak ještě více obohatíte o léčebné účinky,“ říká Markéta Brožová. Fíglem našich babiček, aby z nás česnek nebyl cítit na několik metrů a nebyl těžký pro zažívání, bylo odstraňování kořene uvnitř. Tento trik používají i šéfkuchaři, aby jídlům dodali chuť česneku, ale nezpůsobili hostům trauma z nevábného dechu či pocitu těžkého žaludku.

Medem proti bakteriím

Med působí antibakteriálně, díky vysokému obsahuju antimikrobiálních složek. Ve starém Egyptě jej z toho důvodu ho ranhojiči využívali pro krytí zranění. Některé studie dokládají, že jeho konzumace stimuluje obranyschopnost. Med je proto ideálním spojencem, pokud vás škrábe v krku z důvodu bakteriální infekce, jejíž původce redukuje. Mnoho studií navíc dokládá, že u dětí tlumí med návaly kašle. Jak připravit nejlepší nápoj proti kašli a bakteriální infekci? Rozmíchejte čajovou lžičku ve skleničce teplého mléka.

A už jste četli tohle?  Není RAW jako RAW: Jak NENALETĚT při přechodu na SYROVOU stravu

Zázvorová léčba

Tento asijský zázrak dokáže ulevit v případě těhotenských ranních nevolností. Nás ale zajímá jeho vliv na nachlazení a chřipku. „Gingeroly, aktivní látky které zázvor obsahuje, se v organismu chovají podobně jako léky působící proti zánětu. Mají antioxidační a antimikrobiální účinek. Obsažené seskviterpeny zase cílí na ucpaný nos a potlačují kašel,“ popisuje nutriční specialistka Monika Bartolomějová. Vědci také prokázali, že konzumace zázvoru působí proti uchycení rhinovirů („virů nachlazení“) na buňky a podporuje produkci protivirových chemikálií, které ještě více působí proti aktivitě virům na sliznicích.

Avokádo není zelenáč

Avokádo je bohaté na zdravé mononenasycené tuky, stejné jako ty v olivovém oleji. Je také skvělým zdrojem vitamínů, minerálů a vlákniny. Díky obsahu zdravých tuků, zejména kyseliny olejové, napomáhá v organismu snižovat zánět a podporuje aktivitu imunitního systému. Během nemoci je konzumace přínosná, protože poskytne dostatek kalorií a důležitých živin, které organismus potřebuje. Pozitivem je i to, že se avokáda velmi snadno konzumují. Vyzkoušejte například avokádovou pomazánku se špetkou česneku a chilli.

Kurkuma podle ajurvédy

Toto koření plné chutí má v ajurvédské a tradiční čínské medicíny po staletí své pevné místo, stejně jako v tamní tradiční kuchyni. Kurkumu najdete v každém kari koření a je to její polyfenol kurkumin, který je zodpovědný za žluté zbarvení koření. Vedle chuťových předností má i benefity zdravotní: „Podporuje organismus v boji proti nachlazení a chřipce. Konkrétní mechanismus zatím není znám, vědci nicméně předpokládají, že ovlivňuje některé buňky imunitního systému a jejich reakci na stimulanty,“ popisuje Monika Bartolomějová.